Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníStarý dobrý Mikuláš

06.12.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Historická postava, legenda, či jen pouhopouhý svátek? Kdo je svatý Mikuláš a proč si vlastně dáváme ony sladké dárečky ve dni honosícím se jeho jménem? A co na to Santa Claus?

Píše se rok 270 a v Řeckém městě Patrasu přichází na svět jedno z mnoha miminek. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že jednoho dne vkročí- snad náhodou, snad dílem osudu – do historie a vydrží v ní celá tisíciletí. Ze starých svitků víme, že Mikuláš působí za svého života jako biskup v turecké Myře. K jeho zvolení se váže i zajímavá legenda. Zdejší kraj se nemohl dohodnout, kdo bude příštím biskupem, a tak se došlo ke kompromisu. Volba se nechá na samotném Bohu. Který kněz jako první vstoupí do zdejšího kostele, stane se biskupem. Mikuláš zrovna putuje krajem a rozhodne se zde pomodlit. Překročí práh – a ke svému nemalému překvapení zjistí, že se tím „pasoval“ do role biskupa.

Za svého působení proslul dobrotou a štědrostí. Celé své dědictví rozdal chudým a i všechno, co dostával od věřících, dával hned těm, kdo to potřebovali víc. Říká se, že jednou šel kolem nevěstince a vhodil do okna tři pytlíky zlata. Udělal to prý proto, že se vědělo, že do tohoto veřejného domu poslal jeden zchudlý šlechtic své tři dcery, aby si vydělaly na věno. Jinde se mu zase podaří oživit mrtvé studenty, které jakýsi hostinský zamorduje pro peníze.

Vraťme se ale do světa opravdové historie. Kolem roku 300 vypuká hon na křesťany a na něj doplatí i Mikuláš. Čeká jej zatčení a nelidské mučení. To naštěstí přežije a s dost nalomeným zdravím vystoupí i na koncilu v Nice. Krom záznamu o jeho účasti se dochová i datum Mikulášova úmrtí. Má jít právě o 6. prosinec. S rokem nastává však potíž. Někdy mezi 345 – 350.

I za svého života rozdával dary chudým (a hlavně dětem) často anonymně. Údajně se po jeho smrti na prahu mnoha domů objevili sladkosti pro děti a ovoce a tak se vlastně přišlo k svátku, který slavíme dodnes. Pravdou ale také je, že kult svatého Mikuláše povstal z popela až o dvě staletí později, když se přenesl z Turecka do Ruska, odkud se šíří dál do Evropy i Ameriky. Santa Claus tak není nikým jiným, než naším starým dobrým Mikulášem. U nás tento svátek známe již od 14. století, ovšem v posledních letech se nám do něj trochu neprávem cpe již pozměněný amerikanizovaný Santa, vydávající se za našeho Mikuláše. Připomeňme si proto, že náš Mikuláš má velkou bílou špičatou čepici a bílý oděv se zlatým křížem doplněný o berlu. Ten kýčovitý pán s červeným kulichem s ním již opravdu moc společného nemá, snad jen tu pra-pra-pradávnou historii.

foto: bigystranti.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Dvořáková - 10.12.2008 - 15:45

Přeamerikazovaný mikuláš??
Svatý Mikluáš - anglicky St.Nicholas - domácká zkratka pro jméno Nicholas - je Claus! Jako Vám říkaj doma Míšo. Takže nevím jaká přeamerikanizovaná verze(Předpokládám, že to že je Santa má něco společného s tím, že je svatý :-)). Z českého platidla tolar vzniknul dolar! Na tom, že si "američané" přivezli své tradice z evropy nevidím osobně nic špatného. je snad špatné to, že se tradice vrátila do Evropy a nezapomněla se?!Za současnou nejrozšířenejší "červenou podobu" může firma Coca-Cola, i když verze červeného Mikuláše se propagovala tuším cca od roku 1915. Jediné, co je tedy jíné je pohádka, která se vykládá malým dětem v USA. Stejně tak jako u nás křesťanství "zavedlo" Ježíška.
A i přesto se zachoval i Mikuláš.

Od: Michaela Wilhelmová - 11.12.2008 - 9:23

Na tom, že si americane privezou tradice do nove zeme samozrejme nic spatneho neni, jen skutecne nevidim duvod, proc svym detem na Mikulase vnucovat Santu (a to i pres to, ze jde v podstate o jednu osobu, ktera vsak zaznamenala jiny dejinny vyvoj)a rikat jim, ze takhle presne vypada nas starocesky Mikulas a zahodit onoho bile odene svetce s mitrou a berlou do kose na odpadky, nebot na scene prave zari dedecek s brylemi, cervenou cepickou a plnovousem. Preamerikanizovanou verzi mam na mysli prave kampan Coly. Sve nazory samozrejme nechci nikomu vnucovat, kdyz to reknu dost konzumne, jen chci zkratka prijit do obchodu a mit moznost si vzit to, co je nase. Stejne tak nehodlam o Vanocich zpivat koledy anglicky. Ano, spousta veci se pridava, vanocni strom take neni zrovna z nejstarsich, ale proc si nechat prevalcovat vlastni identitu?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.02 s