Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKde spatříte naše hrady a zámky i z nebe?

25.12.2008   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ani nejpilnější turisté, kteří procestovali naši vlast křížem krážem, neznají naše památky z pohledu, který převážně nabízí nová kniha Hrady a zámky České republiky. Fotograf Jiří Berger totiž nafotil většinu těchto historických stavení z ptačí perspektivy a z těchto snímků vznikla nová obrazová publikace, kterou vydává nakladatelství Fragment.

Kniha nabízí seznam 120 fotografií českých hradů a zámků, které jsou seřazeny přehledně v abecedním seznamu a v poměrně rovnoměrném zastoupení z každé oblasti České republiky. Většině pamětihodností je věnována dvojstrana s více fotografiemi, těm známějším autoři poskytli i větší prostor. U každé památky také naleznete i krátké představení, které odhaluje historii a oblast, ve které se zámek či hrad nachází.

Kniha ovšem nenabízí jen snímky samotných hradů a zámků, ale pokud jejich atmosféru dokresluje i ráz krajiny či podoba města, tak Jiří Berger zvěčnil i je, což dokládají snímky např. Českého Krumlova, Vranova nad Dyjí, Hazmburku nebo pražských Hradčan.

Důležitost zde hraje i vhodně zvolená kompozice fotografií, která činí knihu atraktivní. Dominanta zříceniny hradu Bezděz, který stojí na zalesněném kopci, pod nímž nalezneme současná obydlí, v kontrastu s ním pak na jiné stránce miniaturní roztomilý zámeček Humprecht, jinde zase nalezneme nezaměnitelné Trosky, objevíme nápadnost zámku Červená Lhota, který kontrastuje s okolními přírodními barvami či Orlík nad Vltavou, kolem něhož se line modravá řeka. Stejné kouzlo pak nalezneme i v samotných jádrech měst jako v malebném Jičíně, ve městě plném červených střech – Telči nebo ve stověžatém okolí Pražského hradu. Každá z fotografií nabízí podobný zážitek a pokud vy sami pocházíte z města, které se pyšní některým ze zvěčněných stavení, tak by vám – jako lokálnímu patriotovi - v knihovně neměla chybět tato publikace popř. ji můžete někomu darovat s odkazem na váš kraj viděný z jiné perspektivy.

Zvolené snímky čtenářům také napoví, že autor nefotil naráz tzn. že by vytvořil sérii snímků na jeden pokus. Fotografie pocházejí z různých období, a tak např. Kašperk spatříme i v období letním a zimním a podobu hradu Potštejn Berger zachytil v rekonstrukčním období, takže ho spatříme ve dvojím provedení – se střechou a bez ní, kdy můžeme nahlédnout do útrob této gotické stavby.

V závěru knihy naleznete i mapu České republiky s vyznačenými památkami a jejich GSM souřadnice, takže můžete začít plánovat výlety, protože návštěvní sezóna je tu co nevidět. A navíc díky různorodosti fotografií poznáte, že i statické stavby mají svá kouzla v různých obdobích, tudíž je můžete navštívit i vícekrát.

Berger, Jiří: Hrady a zámky České republiky
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008.
 
obálka www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s