Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníČeské Vánoce - oslava genderových stereotypů?

16.12.2008   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zkuste vyjmenovat pět věcí, charakteristických pro Vánoce. Mnoho z nás si jistě vzpomene na pojmy, jako jsou: vánoční stromeček, cukroví, kapr, koledy nebo dárky. S Vánoci je spojeno ještě mnoho dalších zajímavých fenoménů, ty nejdůležitější a nejtypičtější pro naše kraje dokážeme ale hravě shrnout právě těmito několika slovy, která se pojí s genderovými stereotypy.

No schválně! Už jste někdy viděli maminku, která vraždí kapra či v nočních hodinách odchází do lesa na lov smrčků? Nebo jste snad slyšeli o tatínkovi, který starostlivě peče tisíce drobných kousků cukroví (a toho z reklamy na jakési pečící pomůcky, prosím, vynechte)?

Já tedy ne!

Vždy před Vánoci se v časopisech pro ženy, ale i v některých novinách, objevují recepty na vánoční cukroví. A aby taky ne! Správná žena má mít doma uklizeno, navařeno, napečeno (a během Adventu také kvůli jedlíkům třikrát dopečeno). A k tomu všemu má ještě chodit do práce, starat se o děti a u toho všeho – vypadat báječně!

Tatínci dopadli podle vánočních obyčejů o poznání lépe. Přijdou k hotovému, skolí kapra, stromek a nanejvýš popadnou děti a vyvezou je i se sáňkami na přilehlý kopec, zatímco manželka doma dokončuje poslední přípravy, aby byly Vánoce skutečně dokonalé.

Ale zkuste si představit Vánoce bez cukroví. Jistě, že jde přistoupit k nějaké nepečící variantě, kdy v rychlosti naběhneme do nejbližšího supermarketu a popadneme několik krabiček s čímsi, co se do posledních chvil celkem obstojně tváří jako cukroví. Jenže! Jak vzápětí nedočkaví strávníci zjistí, skutečně se jedná pouze o líbivý zevnějšek.

A to se pak docela klidně může ztratit i docela velká část z onoho „ducha Vánoc“.

Takže, moje resumé zní: Pánové, ke strojům! Nenechávejte v tom své drahé polovičky samotné a přiložte také ruku k dílu. Koneckonců, stromek pořídíme v hypermarketu a kapra si můžeme koupit již zabitého...A tak je možná ten pravý čas začít objevovat nové, genderovými stereotypy nezatížené role.

Zdroj fotografie: bbcgoodfood.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: staro - 16.12.2008 - 19:29

Já jsem již ten stereotyp dávno opustila
Nepeču cukroví již mnoho let.Když jsem byla ještě holka, matka si zakládala na tom,že napekla spoustu druhů cukroví.Ale to se to peklo,matka,babička,teta,já a moje sestra.Jedno odpoledne nebo dvě a bylo hotovo.
Když jsem se vdala a měla 2 děti/chlapce/, měla jsem zpočátku také snahu péct, ale sama, to byla hrůza. Trvalo mi to hrozně dlouho, byla jsem urvaná a chlapci vše hned snědli. Tak jsem si jeden rok řekla dost. Od té doby cukroví nepeču,jen na štědrý den vánočky. A jde to také alespoň nejsem tlustá.

Od: Pavla Králová - 16.12.2008 - 21:01

naše maminka právě před dvěma lety rázně řekla, že už nic péct nebude...a protože jsem si to nedokázala jinak ani představit (bez té vůně...), obětovala jsem se...po letošním zážitku ale uvažuju, že příští rok už se obětovat nebudu.

Od: Martina Bittnerová - 17.12.2008 - 15:48

Hm, tak mě by hlavně zajímalo, kde se zrodilo to šílenství péct patnáct druhů cukroví, mé letošní snahy o pečení zhatil můj zdravotní stav...
Ale na druhou stranu já zůstávám imunní vůči tomu šílení, myslím, že si to ženské dělají tak trochu... No jak bych to řekla, vrchol slepičích rozhovorů je to, zda-li je doma už připraveno vše na Vánoce a když někdo řekne že ne, sesypou se na něj jak vosy. Já tyhle věci neřeším.

Od: Pavla Králová - 18.12.2008 - 7:55

..tak na tomhle je, Martino, určitě velká část pravdy =)

Od: Martina Bittnerová - 18.12.2008 - 12:33

Pavlo- takže ony si to ty ženské tak nějak všechno zavařily ve své vlastní režii.-)

Od: Pavla Králová - 18.12.2008 - 22:31

...ano, je jen malá část společnosti, která není vychovávána podle stereotypů (ať už se týkají čehokoliv). vždycky se bavím na přednáškách z úvodu do sociologie, když nám přednášející vykládá drobné příhody ze života, na kterých ilustruje naší deformovanost...holčičky jsou oblékány do růžové a jsou vychovávány a vnímány odpočátku jaksi přirozeně jinak, než kluci...zkrátka...jsme uzamčeni v šablonách...a ano, tou deformací, která ale prvotně pochází od společnosti, si na sebe všichni pleteme bič.

Od: Martina Bittnerová - 22.12.2008 - 14:35

Pavlo, ale záleží jen na Tobě, zda se tomu poddáš. Hranice jsou ty, a šablony, které si vytvoříš sama v sobě a řekneš - budu se jimi řídit. Navíc od nemyslících slepic nemůžeš očekávat nic jiného, než to, že pojedou podle jedné šablony.-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0414 s