Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníČesky se domluvíte, signál nenajdete. Vítejte s Mongolsku!

29.12.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Podívejte se s Rozhlednou do krajů nomádů a jaků, kde na několika stech kilometrech na záchod nenarazíte a s trochou štěstí vás žádný ze zdejších šamanů neuřkne.

Žaludek máte zalepený tukem z nudlové polévky a váháte, zdali se dorazit pečeným divokým svištěm, nebo raději sáhnout do batohu pro balené zásoby nakoupené před pár dny ve městě. Ani jste si nevšimli, že většina oněch vakuovaných potravinových balíčků, za které jste utratili osm tisíc tugriků (v přepočtu při zdejším velmi kolísavém kurzu 160 korun), má dávno prošlou záruční lhůtu. Již po půl hodině se začnou vaše vnitřnosti svíjet. Víte, že je zle.

Když musíš, tak musíš
Marně se v pohostinnější části polopouště Gobi rozhlížíte po keříčku, za který se schováte. Nakonec s vděkem přidřepnete do stínu džípu a přemýšlíte, jak dlouho by vás s otravou převáželi do 700 kilometrů (tedy jako z Prahy do Bratislavy a zpět) vzdálené nemocnice Ruské federace v Ulánbátaru. Ráno si všimnete, že nedaleko vaší jurty leží mrtvý dobytek. Nikdo ho tu neodstarní. Vzpomenete si na varování, že se zemí šíří kulhavka a slintavka a rychle se snažíte nastartovat auto a zmizet. Jenže ouha. Na jednu ze dvou hlavních asfaltek vedoucích do města to máte pár set kilometrů daleko a do té doby bude postižená oblast uzavřená. Ven nesmí ani cizinci.

Česky se možná domluvíte
Usrknete z termosky posledních pár loků slaného čaje a začnete řídit jako všichni tady – strašlivě a bez předpisů. Jedině tak se možná stihnete vymotat z pastvin a zamířit do nelegálními obchody prolezlé civilizace. Studené ráno se zatím změní v příjemný teplý den a na silnici naberete domorodého „stopaře“. Když mu lámanou směsicí mongolštiny a ruštiny vysvětlíte, že jste Čech, vesele vám poví: „No tak to řeknu rovnou, ne?“. Máte štěstí, česky tu mluví jen jedno procento obyvatel. Nakonec vám nechá své telefonní číslo. Ani se mu nezmiňujete, že vám tu mobil nefunguje a jen se podíváte na šestimístnou cifru. Delší tu nepotřebují.Fota: www.poznani.cz / www.ucastnici.cz, www.ingol.cz

Závěrem trocha zeměpisu: Mongolsko má rozlohu 1 566 500 kilometru čtverečního a pouhých 2,6 milionu obyvatel. Nejrozšířenějším vyznáním je zde buddhismus, doplňovaný o prvky šamanismu. Domluvíte se tu zejména mongolsky a rusky, s trochou štěstí na vzdělanější mladší generaci nepohoříte ani s angličtinou. V hotelech se můžete ubytovat dle kvality v přepočtu za 200 - 800 korun na noc.  

P.S.: Mongolsko patří mezi nádherné země, které zejména počátkem a koncem léta stojí za návštěvu, takže se určitě nenechte tímto poněkud tragickým scénářem odradit!


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 29.12.2008 - 0:22

Joj! To musela být bohovská štrapáce!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0269 s