Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníProč muži neposlouchají a ženy...

22.12.2003   Markéta Karešová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tato kniha Allana a Barbary Peaseových vás provede světem žen a mužů tak, abyste pokud možná co nejvíce pochopili druhé pohlaví a vyvarovali se tak zbytečných konfliktů. Témata jako: „Proč muži nemohou dělat více věcí současně, proč mají ženy potíže s parkováním, proč ženy tolik mluví, proč muži chtějí sex a ženy lásku…“ a mnoho dalších jsou základními kameny knihy.

Pokračování publikace „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ má název „Proč muži lžou a ženy pláčou.“
Obě knihy se zabývají vztahy mezi pohlavími a specifickými vlastnostmi jednoho či druhého pohlaví. V prvním dílu se dozvíte o základních odlišnostech ženského a mužského mozku. Pochopíte, proč muži nic nenajdou, proč jsou ženy mnohomluvné a co od sebe vzájemně očekávají. Druhý díl se zabývá pocity mužů a žen. Najdete v něm kapitoly „Proč se muži vyhýbají závazkům, proč ženy nikdy nemluví k věci, proč mají muži rádi na ženách vysoké podpatky, jak ženy zacházejí se slovy“ a další.
Autoři se opírali o vědecké výzkumy (především v oblasti fungování lidského mozku) obou pohlaví, ale i o své průzkumy mnoha žen i mužů po celém světě.
Knihy vám odpoví na mnoho otázek a rozhodně stojí za přečtení.
Vydalo je nakladatelství Alman a jsou právě na pultech našich knihkupectví. Každá z nich stojí něco málo přes 250 korun. Každý díl je sice samostatnou knihou, ale pokud se rozhodnete koupit pouze jednu z těchto dvou knih, rozhodně vyberte díl první „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“. Druhý díl velmi často odkazuje na některé kapitoly z dílu prvního a tak by zakoupení pouze druhého dílu nemělo valný smysl.

Úryvek z knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“:
„V průběhu svého vývoje vytvářel mozek muže a ženy různé silné stránky, odlišná nadání a jiné schopnosti. Muž, na jehož bedrech spočíval lov zvěře, potřeboval rozvíjet ty oblasti mozku, díky nimž byl schopen orientovat se na značné vzdálenosti. Tato schopnost mu pomáhala vyvinout taktiku potřebnou k ulovení zvěře a vytříbit schopnost zasáhnout cíl. Muž nepotřeboval zdatně konverzovat či být vnímavý k citovým potřebám ostatních, proto se u něj nikdy naplno nevyvinuly oblasti mozku odpovědné za dovednosti potřebné pro mezilidské vztahy.
Žena naopak potřebovala účinné komunikační dovednosti, nadání k orientaci na krátké vzdálenosti, schopnost dělat několik věcí současně a rozsáhlé periferní vidění, aby mohla mít pod kontrolou své okolí. V důsledku těchto různých potřeb se mozek muže a ženy vyvíjel odlišně a vytvářely se v nich oblasti odpovědné za zvládání potřebné dovednosti.
Řečeno současným jazykem, pravěká společnost byla velmi sexistická.“

Úryvek z knihy „Proč muži lžou a ženy pláčou“ :
„Mnoha ženám se zdá, že pro muže je přirozené kupovat si ošklivé oblečení. Nejsou daleko od pravdy. Během statisíců let se ženy oblékaly proto, aby se líbily mužům, kdežto muži užívali oděv k tomu, aby zastrašili své nepřátele. Muži si barvili obličej i tělo, propichovali si nosy kostmi a na hlavě nosili mrtvé buvoly. Nemělo by nás tedy překvapit vědecké odhalení, že muži, zejména heterosexuálové, mají geny „špatného vkusu oblékání.“

Tyto knihy si můžete objednat z pohodlí domova na: www.knihservis.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Igor Indruch - 1.1.2004 - 16:38

Je to komerční, povrchní škvár
Náhodou jsem tu knížku četl a - je to běs! Dobré až skvělé je to tam, kde autoři vycházejí ze své praxe - tam najdeme spoustu vtipných a trefných postřehů. Problém je tam, kde se snaží být "vědečtí", neboť mají na všechny záhady vztahu mezi pohlavími pouze dvojí odpověď: 1. mužský mozek není schopen zpracovat více informací současně zatímco ženský ano a 2. muži byli odjakživa lovci, zatímco ženy pečovaly o domáci krb. To není věda, to je pavěda. Knížka lze tedy bez váhání doporučit pouze takovému čtenáři, který dokáže "oddělit zrno od plev". I tak je však na pováženou, zda vůbec stojí za to ji číst, neboť "plevy" tvoří minimálně 90% obsahu a to zrno zas není natolik cenné a kvalitní... (zvlášť poslední výše citovaný úryvek je dokladem toho, jak jsou závěry Peasových zjednodušující, zobecňující a zavádějící. "gen špatného vkusu" co to je? Co je to "dobrý" či "špatný vkus"? Nepozoroval jsem, že by muži (alespoň ti, které znám) měli nějak výrazně "horší vkus" než ženy. Někteří z nich pouze o svůj zevnějšek tolik nedbají. A žen se špatným vkusem jsem viděl nepočítaně - vzpomínám si například na všechny ty tělnaté dámy, odhodlané jít za každou cenu s módou v době, kdy zrovna "frčely" legíny...)

Od: Martina Bittnerová - 2.1.2004 - 11:23

Do určité míry je povrchní každá kniha tohoto typu, když ji nepíše člověk odborně vzdělaný. Já mám ráda proto knihy Dr. Plzáka, ať byl a je jaký je.

Od: Igor Indruch - 3.1.2004 - 0:51

No právě, Martino!
Kde bere člověk, který není odborně vzdělaný, tu drzost psát knihy tohoto typu a ohánět se "vědeckými" argumenty? A jak je možné, že mu to nejen projde ale ještě ke všemu se z toho stane "bestseller"? - Teda tomu druhému se nedivím - lidi koupí všechno. Ovšem bylo by na místě aby publikace tohoto typu byly označený varováním "Pozor! Informace obsažené v této knize nejsou řádně vědecky podložené! Četba této knihy může značně zvýšit váš koeficient blbosti!" atd. - podobně jako cigarety.

Od: Jana - 31.1.2004 - 15:20

Souhlasím naprosto s Igorem Indruchem, knihy "Proč muži... a proč ženy..." jsou populistické, pitomé a za přečtení rozhodně nestojí.

Od: Filip - 10.2.2004 - 14:59

Igor:Rozhodně si nemyslím, že nějaká kniha může „zvýšit koeficient blbosti“. Jak sám píšeš je potřeba oddělovat zrno od plev. Ale to je potřeba do slova na každém kroku! Četl jsem oba díly a je pravda, že je tam spousta zjednodušujících vysvětlení, které často strkají nesouvisející věci do jednoho pytle. Ale mnohdy je to zaviněno pouze špatnou, jaksi odfláknutou téma podceňující, formulací. Žádná kniha není dokonalá. Třeba vzniknou další (od jiných autorů, třeba i reagující), které zas přijdou s něčím jiným a mozaika problému se bude doplňovat. Je např. občas znát, že autoři jsou Američané. Má to spoustu chyb, tvářit se vědecky by určitě neměli, ale za přečtení to určitě stojí.

Od: Jana - 10.2.2004 - 17:18

Filip: Někoho takové věci prostě baví. Mně tenhle způsob vědeckosti/nevědeckosti a "zaručených" informací blbý přijde. Bez ohledu na nějaké koeficienty. To už je lepší číst něco kvalitního pro děti. Paměti mouchy Gabriely třeba.

Od: hh - 13.3.2006 - 13:46

Odpovídá to mým zkušenostem
Nezlobte se, kolegové diskutující, ale srovnali jste to, co kniha říká, se svým partnerským životem? Já ano, a nejen u sebe, ale i u mnoha svých známých. A sedí to.

Od: Mimi - 13.3.2006 - 16:58

hh
No právě, ta pavěda je ověřená praxí, ale někeří muži si to neradi připouští.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0394 s