Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníChystáte se zemřít?

28.01.2009   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne bez Knihy mrtvých! Pokud nepatříte k těm pár povzneseným. Ti jediní totiž nepotřebují znát starodávnou moudrost, která dokáže vaši duši vysvobodit z nekončícího kolotoče strastiplného převtělování. Nebo vám napříště alespoň nadělí co možná nejlepší existenci.

Celým názvem se jí říká Vysvobození v bardu skrze naslouchání, nebo také Bardo thödol a pokud vás alespoň trochu přitahuje buddhismus, tibetská kultura, či třeba jen mystikou opředená nauka o duši, elementech a převtělování, měla by tahle výtečná knížka pěkně rychle najít stálé místo na vaší poličce. Nejlépe hned na nočním stolku u postele. Ostatně, nikdo z nás neví, kdy udeří naše poslední hodinka…

Tibetská kniha mrtvých představuje soubor textů nahrazujících přítomnost duchovního vůdce během nejstrastiplnějšího období života – a sice jeho konce. V ideálním případě byste se měli s jejím textem seznámit a poté předurčit osobu sobě nejbližší, aby vám jej coby poslední službu předčítala nakloněna k vašemu uchu. S okatou smrtí nemá rozhodně v přednesu přestávat. Právě pak totiž nastávají chvíle nejdůležitější. Elementy vítězí sami nad sebou a duše opouští tělo v naprosté dezorientovanosti. Potřebuje někoho, kdo jí v přechodu povede a nenechá jí upadnout ve zkázný chaos.

Knihy mrtvých najdeme v celé řadě prastarých civilizací a směrů, buddhismus samozřejmě není výjimkou. Její psaná forma vzniká asi v 8. století našeho letopočtu, ovšem učení jako takové skrze ústní tradici koření mnohem dále do minulosti. Text patří ke styčným knihám tibetské buddhistické tradice, ale jak praví ve skvěle podané předmluvě Josef Kolmaš, nejde rozhodně o text jediný, ba ani nejdůležitější. Leda tak pro západní civilizaci, která se místy stává Knihami mrtvých téměř posedlá. Rozhodně jde ale o knihu užitečnou. Pro stoupence reinkarnace představuje manuál, pro ostatní užitečné okénko do jiné kultury.

Bojíte-li se plytkosti či naopak přílišné filozofické náročnosti, nemusíte mít obavu ani v jednom případě. Briskní překlad s ohledem na původní ráz jazyka a zachování ducha textu běžnému člověku přivede k publikaci nejširší spektrum zájemců. A pak je tu grafická úprava, u které nelze říci než ach, geniální! Již sám formát, dávající knize nový rozměr netradiční pro západní kulturu a skloubení originálního textu na straně jedné a překladu na druhé působí jako transcendentní exkurze přímo do Tibetu.

Kromě již zmíněné předmluvy Josefa Kolmaše, zasvěcující do kulturního kontextu a později i komentující jednotlivé pasáže, zde hned na prvních stranách najdeme i předmluvu 14. dalajlámy. Co dodat závěrem? Nemá smysl přemýšlet, co knize vytknout. Nic takového by mě totiž nenapadlo. Dá-li se nějak přenést Kniha mrtvých do jiné kultury tak, aby se ani jedna strana necítila ošizena či kulturálně šokována, našlo toto vydání tu nejoptimálnější ze všech možných cest. A to jak na straně obsahově – překladové, tak grafické, nemálo symbolizující mandaly.


Bardo thödol - Tibetská kniha mrtvých
Textem provází Josef Kolmaš, vydává nakladatelství Argo
142 stran, doporučená cena 398,-
(titulka převzata ze stránek Arga – www.argo.cz)


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Kateřina Sovová - 28.1.2009 - 13:51

"Ne bez Knihy mrtvých" :-)))))))Asi fakt umřu :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0314 s