Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMurakamiho Konec světa & Hard-boiled Wonderland

07.02.2009   Veronika Goišová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Víme, jak vlastně vypadá konec světa? Nesmrtelnost? Dokonalý svět? Japonský spisovatel Haruki Murakami nás právě tímto tématem provede. A věřte mi, nebude to procházka růžovým sadem. Nic z toho není tak úžasné, jak to na první pohled vypadá.

Hlavní hrdina od života mnoho nečeká. Potom co mu odešla žena neznámo kam, chce jen žít poklidný život mezi knihami Turgeněva a popíjením whiskey. Přesto se však kvůli své práci kalkulátora dostane do informační války mezi Systémem a Továrnou a stane se v ní nejdůležitější osobou. Díky dávnému pokusu geniálního profesora s implantovaným elektronickým čipem v mozku, je nucen projít si strastiplnou cestou tokijským podzemím, plném neznámých pokoutníků, a dospět k poznání, které jej zavede až na pomyslné dno.
 
Jeho dosavadní existence se změní. Ve své mysli si, následkem čipu ve své hlavě, vytvořil vlastní svět. Město obehnané Zdí, odkud nikdo neuteče a bude zde navěky žít. Přesto za nesmrtelnost zaplatí vysokou cenu; ztratí svůj stín a svou duši.

Murakamiho Konec světa & Hard-boiled Wonderland je jedinou jeho knihou, ve které si hlavní hrdina sáhne až na dno propasti, ale bohužel tam už zůstane. Wonderland, svět z Alenky v říši divů, autor převádí symbolicky na současnou společnost. Ukazuje na nesmyslné vtahování lidí do zbytečných problémů, na nezodpovědnost vědců při svých vynálezech i na zbytečnou pasivitu obyčejných lidí, která se nevyplácí.

Stejně jako v Kafce na pobřeží se i tady Haruki Murakami zabývá otázkou duše. Zde se ale jedná o tu část našeho já, která nám umožňuje vlastní rozhodování a dává nám jedinečnost specifickou pro každého z nás. Jakmile tento kus ztratíme, stáváme se pouze stroji bez vlastních tužeb a názorů. Což je jedna z hlavních charakteristik současného světa a jí se Murakami zabývá.

Pokud vás zajímá současná japonská literatura a Haruki Murakami jako jeden z jejích hlavních představitelů, nabízí Konec světa & Hard-boiled Wonderland funkci prostředníka vzájemných vztahů. Pohledy z ostrovní říše versus na ni.

Haruki Murakami: Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Vydalo nakladatelství Euromedia Group k. s. - Odeon v roce 2008
Český překlad Tomáš Jurkovič
Obálka 
www.knihkupec.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s