Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.11.2020, svátek má Artur 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12976
Komentářů: 11166


MěřeníKam vede Nouzový východ?

05.02.2009   Tereza Meravá   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jack a Rose alias Leonardo di Caprio a Kate Winslet se vrací – ale Titanic opravdu nečekejte. Jack a Rose se vrátili ukázat, kde také mohli skončit, kdyby Jacka v slzavé scéně nepohřbily studené vody oceánu, a Leonardo a Kate proto, aby si divák všiml, kam se za tu dobu dostali herecky. Daleko! Tak daleko, že nebudete věřit svým očím.

V brilantně zahraném vztahu dvou lidí, který vypadá ideálně, a ve skutečnosti je na pokraji rozkladu, vás April a Frank Wheelerovi donutí se najít – takovým způsobem, až vám to nebude příjemné.

Nečekejte klasický Hollywood, ale hodně syrové drama. Emoce místy z filmu doslova odkapávají – a režisér si nemusí pomáhat přehráváním a srdceryvnými a patetickými scénami. Nespokojenost s životem umí vyjádřit jinak, tak nějak plíživě a děsivě. Poklid je zde znamením zoufalství, rodinné scény peklem, úsměv srdceryvným pláčem. Od začátku víte, že film spěje k tragédii – a to i v okamžiku, kdy maminka nalévá dětem džus a tváří se jak v reklamě na rodinné štěstí.

Děj není ani příliš podstatný a mnoho scén si z něj nezapamatujete, jelikož budete mít co dělat strávit konečné chmurné poselství. Film vypráví o dvojici, která se odmítá smířit s obyčejným a ubíjejícím stereotypem maloměstského života – a je velice, velice blízko splnění snu, které by jim napumpovalo do žil nový impuls, pro jejich vztah a rodinu, zdá se, nezbytný. Je lhostejno, kdo a proč couvne, kdo odhalí, že Ameriku od Francie dělí mnohem více než oceán – ale šance zůstane nevyužita, osudy zpečetěny. Sousedé se usmívají – konečně si ty podivíny zaškatulkovali. Žena je těhotná, muž jí v práci zahýbá a s medovým úsměvem se vrací domů, aby se s americkým úsměvem prohnal po zahradě s dětmi. Všechno je v pořádku…anebo není?
Vizuální zázraky nečekejte, syrovost nebývá příliš krásná na pohled a ani kamera není z nejnápaditějších. Kam se, alespoň po této stránce, Nouzový východ hrabe na Americkou krásu, film stejného režiséra a také sklad, sloužící tak trochu k vykradení zápletky! Ovšem těšte se na hudbu, která dokresluje čím dál tím vyhrocenější situaci docela bravurně.

Perlí i vedlejší postavy, zvláště jakýsi prorok pravdy a chovanec psychiatrického ústavu v podání Michaela Shannona (nominovaného na Oskara), nebo sousedka, paní Givinsová (Kathy Bates), jejímž životním cílem, vrcholem a obzorem je upéct dobrou bábovku a udržet netřesky na předzahrádce naživu. Kdo ovšem „zalije“ hlavní hrdiny, aby v šedi maloměsta, oblečené do pestrobarevných háčkovaných deček, neuschli? Není to nejlepší film Sama Mendese, a ke svým perlám, jako je Road to Perdition nebo výše zmíněná Americká krása, se vrací trochu příliš okatě. Přesto jde o velmi dobrý snímek… a pro mnoho jiných režisérů naprosto nedostižnou metu.

A co název filmu, Nouzový východ? Dostanou se jím hlavní hrdinové na čerstvý vzduch, daleko od kouře a žáru a poklidné ulice, nazvané opravdu nevýstižně Revoluční, nebo vede jen k dalším zamčeným dveřím a cesta zpět už není přes plameny možná? Nechte se překvapit. Nedivte se, když vás Jacl - vlastně pardon, Frank - podruhé v životě rozpláče. Mě se to stalo… a tentokrát se za to nestydím.

Hrají: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Kathy Bates, Michael Shannon, Ryan Simpkins
Režie: Sam Mendes
V kinech od 29. 1. 2009


foto: fdb.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.059 s