Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBetl, durch, sedma

12.02.2009   Jindřiška Kodíčková   Soutěže   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Hudčicích, malé vesničce v lůně žulových lomů, se 21. března koná II. ročník memoriálu Václava Drhy v křížovém mariáši.Mariáš, hazardní hra nebo sportovní klání?
Asi oboje. Na počátku stála francouzská karetní hra Mariage. Tímto slovem (svatba) se označovala hláška (tj. svršek - u karet francouzského typu dáma - a král téže barvy v rukách téhož hráče). Vlastní mariáš pochází z Německa, kde vznikl na přelomu 18. a 19. století. Kromě Mariage převzal i některé prvky z taroků, skatu a špádu. Hraje se s balíčkem 32 karet německého typu, takzvanými mariáškami. V Čechách se zpravidla používají karty jednohlavé, na Moravě spíše dvouhlavé.

Mariáš je zdvihová karetní hra pro dva až čtyři hráče. Základními variantami jsou mariáš volený a licitovaný pro tři hráče. Pro dva hráče existuje zjednodušený mariáš lízaný a pro čtyři hráče takzvaná čtyřka.

Obecná pravidla čtyřky:
Hry se účastní čtyři hráči. Rozdávající hráč má po levé ruce forhonta a po pravé ruce zadáka. Hráč křížem proti rozdávajícímu nemá žádný vžitý název, obvykle je označován jako hráč na středu. V následujících kolech se postavení hráčů posouvá ve směru hodinových ručiček tak, že forhont z poslední hry se stane pro další hru rozdávajícím. Karty se míchají pouze na začátku hry. Rozdávající má jako jediný právo složit karty, které leží na hromádkách na stole, do balíčku (nesmí však karty míchat) a složený balíček všech karet položit před zadáka a požádat jej o sejmutí. Zadák snímá balíček karet (nejméně dvě svrchu nebo odspodu) před každým rozdáváním, přičemž nesmí karty odpočítávat či odlistovávat.

Mariáš se hraje o peníze. Nejčastěji (hlavně na turnajích) se hraje tzv. „dvacetníkový“, kdy obyčejná hra stojí 20 haléřů. Na začátku hry se samozřejmě mohou hráči domluvit na libovolné výšce základní sazby. Podrobná pravidla hráčům sdělí organizátor soutěže na místě.

Umění sejmout dobré karty sobě do ruky a dopočítávat slohu karet u ostatních dnes patří k nezbytným herním schopnostem špičkových hráčů mariáše.

První ročník se konal 29. března 2008 a zvítězil František Vaněček, následován Miroslavem Viktorou a Antonínem Mrázkem. Přijďte se podívat, zda vítěz obhájí, případně si i sami zahrát.

Turnaj v mariáši Memoriál Václava Drhy se koná 21. března 2009 od 13 hodin, kdy proběhne registrace a losování. 1. kolo začne ve 13.30 v sále restaurace U Bartůňků v Hudčicích u Březnice. Startovné (oběd a hodnotné ceny) 100 Kč.Zdroj fotografie:
www.internetove-obchody.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0265 s