Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníPavel Brázda vychází ze stínu doby

13.02.2009   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

a jeho umění získává, byť opožděný, věhlas. Příbuzný bratří Čapků představuje výrazově silné dílo, jež okouzluje a znepokojuje

Pavel Brázda náleží k svébytným, až paličatým českým umělcům, během své aktivní tvorby přinášel originální nápady nezávisle na stávajících trendech. A možná právě pro tuto neústupnost ho umělecká kritika i výtvarná scéna ignorovala. Jeho záhy vyhraněný výtvarný názor, prostý jakéhokoliv formalismu a hluboká znalost dějin umění ho vedla k izolaci. Nebyl ochoten se bezzásadově připojovat a podléhat dogmatickým tlakům různých skupin. To ale neznamená, že by jeho dílo nereflektovalo atmosféru doby a nepodávalo ucelenou výpověď, podloženou hlubokým sociálním cítěním. Opravdový návrat výjimečné osobnosti do výstavních síní je spjat až s přelomem milénia.


 
Vždy tvořil na pomezí stylů, myšlenkově ho asi nejvíce oslovil surrealismus.Využívá i dalších postupů, např. pop-artu, informelu, magického realismu, naivismu, poetismu, tvoří složité kompozice i vymýšlí vlastní systém stylizovaných symbolů, k nimž se následně opakovaně vrací, shlíží se v záblescích gotického i renesančního umění. Vždy nakoukne, inspiruje se detailem a už ho to pudí hledat dál. Neustále se snaží o celistvé vidění světa v jedinečných kontrastech, pro jednostrannost není v jeho tvorbě místo. V čistě provedených obrazech dává vyniknout svému smyslu pro humor, ale i břitkému politickému výsměchu. Ztvárňuje lidičky v bizarních situacích, nešetří ironií, dokáže ji nasměrovat i k sobě samému.Během války formuloval osobitý směr, v němž pod názvem hominismus vytváří umění o lidech a pro lidi, jak sám vtipně komentoval: „ Buď bude umění pro lidi, nebo bude na prd.“ Odmítá zažitá klišé a ideově čerpá ze života nejobyčejnějších lidí, jejich každodenních rituálů. Dílo obohacuje zvědavými pohledy do barevně exotického prostředí cirkusů v kontrastu s šedí, uniformitou válečného strachu. A právě neustálé lpění na kontrastech se jako červená nit vine celou tvorbou.Oficiální proud informelního umění také předešel, již dříve experimentoval s tmely, nakonec „objevil“ akronex, jakousi lepivou hmotu, jež nepraskala, míchala se s křídou a pískem a umožňovala vyvíjet vrstvená, reliéfní díla s hrubou strukturou, tvrdá jako kámen. O krok napřed před ostatními citoval civilizační projevy, třeba směšnost reklam. Svým dílem Velký astronaut předznamenává počátek pop- artu. Na závěr se nelze nezmínit o Pestrých obrázcích či Závodnících, inspirovaných mexickou barevností a symbolismem městského umění, sdělného jak graffiti či významotvorné piktogramy.

V rámci probíhající výstavy Pavla Brázdy Ukázka z lidské komedie budou každý týden v Galerii 5. patro pořádány středy s Pavlem Brázdou.


Uváděny budou autorem komentovanými prohlídkami výstavy.

 

V rámci těchto střed budou dále promítány od 17h tyto filmy:


11. února a 25. února

Vysněný život prostopášníka se 130 Brázdovými novými obrazy, vyrobený časopisem Respekt.

Televizní film Petra Skaly o Pavlu Brázdovi z roku 2007,  délka 30 min.

Film Obrazy Pavla Brázdy z Retrospektivní výstavy v NG od Petra Skaly


18. února a 4. března

bude promítán film Dany Tučkové a Karla Slacha: Pavel Brázda, délka 60 min.

Film byl odměněný cenou Trilobita za kameru


Výstava Ukázka z lidské komedie potrvá v Galerii 5. patro Myslíkova 9, Praha 1 do 7. března 2009

foto: archiv nakladatelství Argo - z monografie Pavel Brázda


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0333 s