Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 2.6.2023, svátek má Jarmil 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13452
Komentářů: 11381


MěřeníOpravdu vám ztráta internetové svobody vůbec nevadí? Mně tedy ano a hodně!

13.02.2009   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se rozšířila internetová síť mezi běžné obyvatelstvo, mnozí jásali, že teď už si lidé konečně budou moci svobodně říkat, co chtějí. A opravdu: z počátku internetové magazíny často hovořily otevřeně o věcech, o nichž oficiální média mlčela, nebály se uveřejňovat méně populární názory, snažily se prosazovat okrajovější kulturní žánry, a především šly svou svébytnou cestou.

V jedné písni se zpívá „Časy se mění“ a pro internetový svět to dnes platí dvojnásob. Miroslav Donutil v jednom ze svých pořadů konstatoval, že Američané se jednou utlučou vlastní svobodou. A internet se již pomalu utlouká.
Pod tíhou spamů, vulgárních diskutérů, nepohodlných postojů a témat, s nimiž má admin onoho serveru osobní problém, kličkujeme mezi zákazy, příkazy a nařízeními. Všude na nás číhají pravidla platící pouze pro někoho, o čemž jsem se, nejen já, přesvědčila několikrát.

Zrovna nedávno mi telefonovala vyděšená sestra, že na serveru Libimseti si založila fórum o astrologii, která jí zajímá, navíc podobné debaty se nachází na téměř každém webu. Za dva dny jí bez jakéhokoliv varování diskusi i s obsahem smazali, za další den jí odstřihli IP adresu. Nikdo nevysvětlil důvod, nikdo nepovažoval ani za slušnost poslat e-mail. A přitom o „komůrku“ dál sídlil muž, který ve svém profilu prodával kožené bundy a měl tam odkaz i na stránky s komerční nabídkou. To však evidentně adminům nevadí. A svou zbabělost dokládají činy – mažeme a potichu. Hrdinové. Přesto by mě zajímalo, podle jakého klíče vybírají oběti k separaci. Ale toto tajemství si asi odnesou do softwarového ráje.

Já mám zase pro změnu smůlu na Máchu, nebo on na mě? Před lety jsem umístila na fazole.cz informaci o neziskovém festivalu Den poezie ve víře, že nečiním nic nekalého, nehledě na fakt, že tam kdosi přede mnou umístil pozvánku na prodejní výstavu nových aut. K mému údivu mi však během dvou hodin došlo do schránky varování, že jsem porušila zákony ČR (uvádím doslova) a proto mé avízo odstranili. Když jsem se zeptala, čím Mácha z festivalu porušil zákony a proč vadí Mácha a přitom zmíněná prezentace aut ne, dozvěděla jsem se, že se s takovým kriminálníkem jako já nehodlá dotyčný strážce fazolového pořádku bavit. Z jeho nesouvislé argumentace jsem však vyrozuměla, že trpí syndromem – Bittnerová hodlá na Máchovi vydělat milión a ještě chce, abych jí pomáhal.

Podruhé se mnou, resp. s Máchou vyběhli admini na blogu Idnesu, kde působím pod pseudonymem. Kupodivu se jednalo o identickou událost v jubilejním roce festivalu. Na okraj podotýkám, že nedávno právě stejní správci umožnili, aby na Idnesu začal blogovat pedofil, jenž se rozepisuje o svých nejniternějších pocitech a pohnutích, včetně líčení svatých přísah, jak má dětičky pod kontrolou.

Pár hodin po zveřejnění upoutávky na zmíněnou ryze neziskovou akci mi adminka blogu oznámila, že jsem porušila etický kodex a abych v žádném případě podobné věci příště neprováděla. Textík skončil na dně mého blogu. Tím pádem geniální básník Mácha, přeložený do mnoha jazyků, paradoxně na domácí půdě porušil již vedle zákonů ČR i etický kodex Idnesu. Když jsem o tom vyprávěla svým přátelům, nechápavě kroutili hlavami. A moje maminka, která s oblibou opakuje, že zažila v životě hodně, jen zvolala: „ A to jim není vůbec hanba?“
A já musela odpovědět: „ Ne, není.“

Naši předci se otáčí v hrobě, protože my zaplevelujeme výsledky úsilí, jež pro nás zanechali. Vždyť o literatuře a kultuře v médiích rozhodují osoby, pro něž vrchol sezóny znamená prosincový koncert Karel Gotta a silvestrovská show na Nově.
Ti nám vnucují svou představu o životě, a vytváří nepěkný obraz celé společnosti. Čtenáři získávají pocit, že musí vyhledávat povrchní výkřiky pseudohvězdiček a sledovat kauzy, které dříve uveřejňovala výhradně černá kronika.
A v onom marastu se ještě nyní opájí šílenými zvěstmi o finanční krizi, přičemž si po večerech nervózně přepočítávají obsah kasičky. Tištěné deníky a jejich portály si mohou zatleskat, dosáhly svého. Bohužel jejich tažení začíná válcovat i dosud relativně nezávislý internet.

A tak se nedivím, že svoboda publikace na velkých serverech existuje zřejmě jen pro ty, kteří prodávají bundy či auta, propagují výhradně masovou komerční kulturu a především pak se vyhýbají čemukoliv, co by mohlo nakazit návštěvníky novými poznatky a zážitky.

Zdroj obrázku: www.fisk.edu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 13.2.2009 - 9:53

Mně taky. Na druhou stranu by tento zákon měl eliminovat projevy různých úchylů. Dle mého pohodlnost výkonné moci. To, že se někdo projeví, byť blbě, je přece vítanější a dohledatelnější, než ho nechat v ilegalitě s nevyslovenými postoji. Tedy závěr: Ano, vadí mi to silně.

Od: Martina Bittnerová - 13.2.2009 - 9:58

Já mám dokonce teorii, že když se lidé vybijí přes internet, byť jsou vulgární, tak alespoň nebudou páchat takové zlo v reálu, že je to méně nebezpečné. Navíc odhalený názor je lepší, než utajený. Já si ale myslím, že tady jde o to, že vlastně to obvykle vadí spíš adminům, než společnosti. Jednoduše v tomto směru převládají osobní zájmy...
Prostě to, že něco zakážeme, neznamená, že to nebude existovat. V tom tkví zásadní problém...

Od: Kateřina Sovová - 13.2.2009 - 16:38

Není svoboda jako svoboda, že?
Musím pouze souhlasit, nicméně bych ještě ráda poukázala na situaci, které nyní čelí komentátoři Novinek. Je skutečně značně diskutabilní, zda možnost uvedení komentáře, od března podmíněná uveřejněním pravého jména a bydliště, je v pořádku nebo ne. na jednu stranu chápu záměr Novinek eliminovat tupé výkřiky do prázdna či vulgární nadávky, na stranu druhou mnozí občané této země zjevně nevěří v nepostižitelnou svobodu slova a je více než jasné, že namísto, byť často primitivně vyjádřeného názoru lůzy (rozuměj: těch, co podstivě pracují a nekradou)budou zaregistrovaní značně rezervovanější ve svých výrocích a diskuze se svým způsobem stane nicneříkající. Chápu, že údernost "XY patří do kriminálu" namísto "XY možná nejednal v souladu se zákonem a bylo by dobré jeho jednání prošetřit" není pochuti ledaskomu, s celou naší politickou scénou v čele, z mého pohledu se ovšem jedná o omezení projevu na internetu, mezi jehož kouzla a hlavní výhodu, proč si jej lidé oblíbili, patřila právě možnost skryté identity.

Od: db - 15.2.2009 - 22:22

Možná pomůže rozmyslet si, na kterém serveru publikovat svůj názor a předem si zkusit "očíhnout, co je to tam za lidi". Jako v každé komunitě existují i zde rozdíly ve slušnosti a úrovni a to nemalé! Za honosným a zavádějícím titulem "admin" nebo "webmaster" se může často skrývat pouze "ten, kdo to založil". Podle "pravidel serveru" mu to dává neomezená práva, avšak nic to nedokazuje o jeho kvalitách.
A k tomu šílenému nápadu Novinek, který zmiňuje Kateřina, bych si dovolil ocitovat úryvek Pavla Taněva z jednoho staršího Reflexu:
"... např. nové americké zákony, které umožnily ve většině států USA, ne ve všech, uveřejnit seznamy sexuálních delikventů s přesným místem bydliště na Internetu, nevedly ke snížení sexuální delikvence ani o promile, ale vedly k mnoha sebevraždám a velmi výrazným sociálním postihům, diskriminaci, zavržení, napadání, donucení se odstěhovat..." (článek se týkal velmi sporného odsouzení údajného pedofila v Polsku, které považoval za nesmysl i psycholog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D.)
"Rozumný krok" anebo "Hon na čarodějnice"?

Od: Martina Bittnerová - 16.2.2009 - 10:29

db - tohle je velmi těžké, a souhlasím s Vámi, že člověk si asi musí ty jednotlivé servery vybírat. Ovšem někdy to nepoznáte hned na první pohled a pak se jen divíte.-)
Každopádně vždycky se najde někdo, kdo Vás bude přesvědčovat, že to, že pedofil bloguje a píše tam o všech svých nejniternějších pocitech je společensky přínosné, já si pro změnu myslím, že takový člověk především potřebuje odbornou lékařskou pomoc...
A co se týče registrace čtenářů, prostě jsem za to, že hlavně, když si člověk může zanadávat, resp. vybít agresivitu virtuálně, než aby jí vybíjel v reálu. Jsou mezi námi velmi agresivní jedinci a já tohle chápu jako prevenci.

Od: Martina Bittnerová - 16.2.2009 - 10:30

db - dokončení, čili nesouhlasím příliš s takovým zevrubným odhalováním identity diskutujících jedinců. Je otázkou času, kdy k tomu ale přistoupí další velké servery.

Od: 1888 - 17.2.2009 - 11:37

Weby vetsinou zrizovatele zakladaji jako soukrome
urcitym poslanim. Pokud web funguje jako klub anonymu bez pravidel, snadno se zvrhne. Nekdo zalozi web pro letecke modelare. Pokud se tam nahrnou filatelisti, modelarske debaty jsou v cudu. Velke weby jsou zase zavaleny anonymnimi chaoty. Kazdy ma pravo zalozit si verejne pristupny prostor ve kterem urcuje pravidla. Ostatni zase maji pravo tam nechodit a jit si kam je jim libo, ci si zalozit svuj klub. Kde se mi prestalo libit, tam nechodim.

Od: db - 20.2.2009 - 22:20

Martina Bittnerová: Něco na tom bude. Mimochodem, o pedofilech jsem vůbec diskutovat nechtěl, pouze jsem pro pořádek a z úcty k autorovi zmínil do závorky o čem ten článek byl (Kdyby Vás zajímal, je to Reflex č.38/2008 str. 70). Použil jsem ten úryvek právě proto, že se dobře hodil k doplnění naší diskuze. Naznačuje, v co se mohou takové urputné snahy o zveřejnění identit zvrhnout a jak mohou být kontraproduktivní až nehumánní. Zvláště pokud jde o mylná nebo nepřesná obvinění. Vyvstává otázka, zda se ve jménu "prevence" spíše nepáchá více zla, než pomoci.

1888: Souhlasím plně s druhou polovinou Vašeho příspěvku. Avšak webů se zcela anonymními uživateli znám spousty a nic se na nich nezvrhává. Anonymní komunita přijme nebo sama určuje pravidla a vše funguje. Mohu doložit přímo Vámi uvedený příklad jistého fóra leteckých modelářů, kde je každý anonymní (nick) a fórum je to plnohodnotné se skvělou atmosférou a slušnou komunitou:
http://www.mojehobby.cz/diskuze/
Nepřipadá mi pravděpodobné, že by tam začali chodit filatelisté se snahou fórum zvrhnout... Myslím, že pokud již tam nějaký zbloudilý filatelista zavítá, brzy se začne nudit, neboť tam nebude nikomu rozumět a v klidu a zřejmě navždy odejde. A tak pravděpodobně fungují i další zaměřené weby, neboť v tom je ta pravá přirozenost a svoboda výběru. Nebo znáte opačné příklady? (neuvádějte prosím weby -náctiletých) ;)

Předmětem diskuze je ale potírání této svobody. Nevím ani, jak dalece je toto smysluplné, neboť i "pravé jméno a adresa" mohou být zase jen falešné a přístupy přes proxy-servery nebo z veřejných IP-adres zase dokáží skrýt pravou identitu. K čemu tedy to všechno? Má to vlastně krom "buzerace" nějaký jiný smysl?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s