Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMikeš? Frajer v černém kožichu

20.02.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Možná stačí věta z první stránky knihy a budete doma: „No dobrá, dětičky, ale ten kocourek mluvil!!“ Připomínat, že je to věta Josefa Lady mi připadá téměř nemístné. Nakladatelství Albatros přichází se skvostem dětské literatury a vydává titul Mikeš.

Oba díly Mikeše pohromadě jdou ke čtenáři premiérově. Autor je začal publikovat už v třicátých letech minulého století, sešitově. Následovaly několikrát vydané samostatné díly. Albatros připravil knihu svázanou vděčnou dětskou obálkou. Tedy laminovanou, omyvatelnou, s typickou Ladovo kresbou a nadpisem. Kniha nezapadne ani za výlohou.

Dovolím si ještě jednu citaci: „Vždyť je ten svět jen samá faleš a samá zlodějna“, hartusí Mikeš cestou do světa. Útěk z rodné chalupy nikoho nezarazí. Že kocourek prožije na vandru mnohá dobrodružství také ne. Ale, že se vydal na strastiplnou cestu proto, že rozbil babičce krajáč na mléko a styděl se, je hodně poučné. Když pro nic jiného, tak pro poznání, co Lada v třicátých létech považoval za pochybení. Ale přemluv kočku k návratu, když uznává vinu.

Autor vsadil na dětskou fantazii a nechal mluvit nejen hlavního hrdinu, kterého ke všemu nechal chodit po dvou, ale i jeho zvířecí kamarády, které poznal ve vsi. Prasátko Pašík, kozel Bobeš, šišlavý mrňous Nácíček, kocourek, co přišel do chalupy po Mikešově odchodu do světa, to všechno jsou borci, jež zabydleli knihu zrovna tak jako jejich klukovští přátelé, jejich majitelé i ostatní lidské postavy. Lada je nechá pochodovat knihou v samozřejmé symbióze, jež je automatická, bohužel, jen pro ty malé a já se obávám, že musím dodat jen pro některé. Ale nechce se mi uvěřit, že fantazie nutně musí mířit až do vesmíru.

Očekávaný happyend, Mikešovy Vánoce, rozehraje autor v tónech, na které jsme zvyklí z jeho pohlednic. Hrusice (kde jinde) se ztrácejí v závějích, na návsi troubí místní slouha Halena a každému pod oknem koledu. A zvířátka si lebedí a vzpomínají na horší roky.

Josef Lada napsal a nakreslil věčnou knihu. Pro věčné děti, chtělo by se říct. Ale tak to není. Vyprávění o mluvícím kocourkovi si zamiluje ten, kdo se dokáže ponořit do čiré a prosté češtiny, zbavené (nebo ještě neovlivněné) nánosů postupující globalizace. Čtení takovýchto knížek je přínosnější pro malé i velké víc, než včerejší noviny. 

 
                                      
                                                                     ilustrace z knihy

Josef Lada: Mikeš
Vydalo nakladatelství  Albatros v roce 2009
obálka www.albatros.cz; ilustrace www.laduv-kraj.cz;


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0377 s