Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNa zdraví! Nepostradatelnou vodou.

28.02.2009   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z vody život vzešel, bez vody dlouho nepřežijeme... s vodou je úzce spjata i naše tělesná schránka. Tvoří až dvě třetiny hmotnosti dospělého


Voda je pro organismus, pro každičkou buňku nezbytná. Rozpouští minerální prvky a vitamíny, odvádí odpadní látky, podílí se na celkovém metabolismu a ovlivňuje stav krve.Nedostatek vody způsobuje i některá onemocnění, zejména ledvin. Při bolesti hlavy stačí jako první pomoc vypít sklenici vody. Většinou ustoupí a zároveň se lépe soustředíme.

Vodu by měly zejména ženy zařadit do pomyslné kosmetické taštičky. Dostatek tekutin pozitivně ovlivňuje pružnost a vláčnost, pleť získá lepší samočistící mechanismy. Neslazené tekutiny, tedy hlavně voda, jsou základním článkem odtučňovacích kúr.A kolik vody tedy máme vypít?
Názory se různí, ale množství dvou litrů je dostatečné. V podstatě tolik ztratíme stolicí, močí, dýcháním a potem a stav musíme vyrovnat. Během života tak přijmeme přes 55 000 litrů vody. Nezapomínejme, že vodu přijímáme i v pevných potravinách: ovoce a zelenina se podílí asi z 20 %, mléko a jogurty asi z 10%, kolem 10% dodají obilniny, maso, luštěniny a vejce. Zbytek musíme vypít v podobě neslazených bylinkových čajů, ředěných džusů nebo polévky. A voda z kohoutku nemusí být odstrčenou Popelkou.

Léčivá voda
Voda se stala i základním léčebným prostředkem, u nás ji znovuobjevil Vincent Priessnitz. Léčil pramenitou horskou vodou a položil tak základy moderní vodoléčby. Navázal, byť nevědomky, na hydroterapii, již prováděl Hippokrates, Galénos a další. Poznal, že studená voda odvede krev z povrchu a způsobí druhotný pocit tepla, když se vrací zpět do tkání a cév, z nichž byla předtím chladem vytlačena. A tím léčí.

Pro naše domácí potřeby je třeba princip vodoléčby znát, můžeme tak ledovou vodou podpořit léčbu horečnatých onemocnění, zmírňovat záněty a chladit popáleniny, otoky, otužovat se.I teplá voda má v našem životě léčivé místo. Horké koupele vyvolávají pocení, zvyšují průtok krve a umocňují tak odchod škodlivin z těla. Střídavé koupele posilují krevní oběh.Při nachlazení zkuste horkou koupel nohou, zlepší krevní cirkulaci a uleví. Tuto terapii by neměli zkoušet pacienti s cévními onemocněními a diabetici.

Jak na to?
Do nádoby dáme horkou vodu – 40°C. nohy ponoříme do vody. Pokud nemocného bolí hlava nebo má zánět dutin, je možné na krk a čelo přiložit ledový obklad. Celá procedura trvá nejméně 10 minut (musíme přilévat horkou vodu), nejdéle 20 minut, podle snášenlivosti. Na závěr nohy osprchujeme studenou vodou, oblékneme vlněné ponožky a ulehneme do postele. Většinou se dostaví i blahodárný spánek.
foto: archiv autorky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0508 s