Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVánoce 1968

23.12.2003   Martina Bittnerová   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když v září rodiče Mílovi oznámili, že letos s ním nestráví Vánoce, protože oba jedou na půlroční studijní cestu do Moskvy a že on to jistě pochopí, když je už velký patnáctiletý kluk, Míla se upřímně rozplakal. Čekal ho totiž pobyt u matčiny sestry Táni, která se zvrhla, jak rád říkal Mílův tatínek, protože se vdala za Václava Daňka, potomka starobylého selského rodu, který vykořisťoval lid na venkově po celá staletí.

A v této rodině takřka kapitalistické měl strávit Míla svátky pohody a štěstí. Jedinou radost pro něj znamenala sestřenice Bětka, která poctivě docházela do jiskřiček, protože i strýc Václav uznal, že s jeho politickým profilem by jinak skončila někde v kravíně a ne na gymnáziu. Tuto vychytralost Ransdorfovi velkoryse přehlíželi, i když by se jistě našlo pár uší, které by si tento prohřešek rádi poslechli a rádi by za to Daňkovi dali pocítit, co znamená trestající pěst dělnictva.

Míla se Vánoc docela bál, zvlášť od zážitku, kdy mu děda Mráz poslal jen podivný papírek místo dárků. A tak ho Bětčino předvánoční nadšení osmileté dívenky nezajímalo. Nicméně se nakonec dal od ní přemluvit a napsal i své vánoční přání na lísteček a ten spolu s Bětčiným zavěsil na šňůru za oknem. Míla měl jakýsi přirozený sklon podporovat outsidery a když navíc zjistil, že ten ušatý zpěvák s pohyblivým obočím je vyučený elektrikář, neváhal ani minutu a zatoužil nalézt pod stromečkem desku Karla Gotta.

Míla si ale neuvědomil, že své psaníčko vkládá za okno třídního nepřítele, který se mu odvděčí nějakou zhýralostí. A také se odvděčil.

Po štědrovečerní večeři, kdy ho ateistu urazil strýc Daněk nějakou nesmyslnou modlitbou, kterou ale šeptala i jeho sestřenice, se rozsvítil v obývacím pokoji stromek a zazvonil odkudsi zvoneček. Bětka nadšeně vyběhla do pokoje, však se na dárky těšila celý den. I Míla přidal do kroku s nadějí a touhou po libozvučném hlase nadějného Káji. Ovšem to, co se vyklubalo, z pod balícího papíru, mu vyrazilo dech. Na fotografii se šklebil neupravený mladík s dlouhými vlasy a část jeho tváře zakrýval velký nápis big –beat.
„Co to je“, zeptal se Míla nahlas.
Strýc mu odpověděl:“ Přeci gramofonová deska“.
„Já vím, ale ten nápis, jak to, že není v ruštině“.
„To ale není ruské slovo“, vysvětloval strýc.
Teta Táňa, aby zachránila situaci, vyzvala Mílu, aby desku pustil.
To ale neměla dělat.
Místo dojemného šlágru :“Oči má sněhem zaváté“ se ozvaly jakési skřeky v jazyce, jemuž Míla absolutně nerozuměl a něco mu říkalo, že to nebude jazyk spřátelených zemí.
Náladu mu nezlepšila ani ušanka od rodičů z Moskvy.

Míla se vrátil do školy otrávený jako kdysi a uvědomil si, že snad horší svátky nezažil. Nejvíc mu ale vadilo, jak se jeho spolužáci vzájemně chlubili, co dostali pod stromeček a on musel mlčet, styděl se za své příbuzné. Růženka Kolbenová vyrostla samozřejmě ve zhýralé děvče, které nejraději nosilo minisukně a kamarádila se s podivnými existencemi. Míla jí kvůli tomu rád neměl, ale na druhou stranu cítil pro ní určitou slabost a jí jediné prozradil, po značném naléhání, co dostal k Vánocům. Růža kupodivu poté doslova vyvalila oči a hned mu nabídla pět desek Gotta i s podpisem za tu Mílovu a ještě nešetřila chválou na adresu Mílova strýčka Václava. A jak slíbila, tak dodržela. A proto díky Růže Vánoce 1968 pro Mílu dopadly nakonec dobře.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ivana - 23.12.2003 - 20:33

Strašnej blábol!

Od: Zdena - 31.12.2003 - 10:15

Je to pěkná sranda,Ivana měla ráda ušanky,proto blábol.

Od: Bregalad - 22.1.2004 - 13:27

Něco pro začínající autory...
Ahoj Martino a ostatní - něco co by Vás mohlo zajímat pochází z informační stránky o novinkách na RadiuAkropolis -------------------------------------- 31. 1. 2004, 18:00 | LiPo nikoli známé bonbony ale nový literární pořad ve kterém se představí začínající autoři. Poprvé v sobotu 31.1 od 1800 hod. na Radiu Akropolis. ------------------------------------- Bregalad

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s