Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníŽivot je jako guláš, někdy sladkej jindy hořkej

02.03.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A rčení naplňuje jak život sám, tak i v pořadí teprve druhá kniha Richarda Valenty. Z útlého dílka prýští pocitů až až. V dílce zdánlivě bezsyžetovém je rozehrána velice zdárná síť krátkých hořkosladce vyznívajících příběhů. Přesto je všechny pojí tenká poetická linka…

Autor se v dnešní době plné násilného světa a detektivních příběhů vrací k malebnému poetismu. Čerpá z cirkusového prostředí, stejně jako u své prvotiny. Právě proto může při prvním začtení kniha snadno evokovat již zmíněné předešlé dílko. Počáteční obavy jsou naštěstí s pokročilejsím počtem stránek rozmělněny.
 
Příhody jsou stále nové a neopakující se, jak by však podobná inspirace prostředím dopadla u tvorby další už je na vážkách. Možná by bylo příště záhodno opustit malebné a divákovi neotřelé prostředí kulaté práce. Vrhnout se do jiných životních situací se stejnou poetičností a humorem autorovi vlastním. Hořkosladkým.

V dílce Rudolf a lev nahlédneme do prostředí cirkusu, jeho vedení i jeho produkce. Posléze se spolu s hlavní postavou, dá-li se zde nějaká vypíchnout, neb zde vždy někdo hraje prim, nakoukneme i do kuchyně filmové.

Richard Valenta čtenáři poskytuje čtení lehkého charakteru, ne však plytkého či bezduchého. Ba právě naopak, myšlenek se zde vyskytuje spousta. Jsou však zabaleny do tisíců sladkých a hořkých životních epizod. S výraznou a často chmurně pravdivou pointou na konci.

Evokují čtenáři jeho životní epizody, prohry i úspěchy. Neradí, nefilozofují, pouze konstatují. Na krátkou novelu se zde postav vyskytuje až přespříliš, přesto zde má každá z nich svůj význam, každá sem patří. Díky psychologizaci postav se tak každá dočká svého osudu, svého životního příběhu. Nic zde není černobílé. Prostě jednou jsi nahoře a jednou dole.

Tak to platí zde i v životě. Přesto je třeba brát život s nadhledem. A přesně tak to činí i postavy poeticky zábavné knihy Rudolf a lev. Autorova prvotina (recenze k přečtení zde : http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7199 ) rozhodně nepřinesla dříví do lesa a totéž bylo očekáváno i od knihy druhé. Očekávání zdárně splnila. Přináší alternativní proud literatury, která se na dnešních pultech přeplněných masovou četbou hledá jen těžko. Obálkou však nezaujme, škoda. I přes několik výhrad ale mohu autorovi vzkázat pouhou větu. Jen tak dál.

Richard Valenta: Rudolf a lev
Autor vydává vlastním nákladem, distribuuje Kosmas
Vydáno v roce 2009Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0538 s