Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBez brýlí a hodin ani ránu

04.03.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Představte si svět, ve kterém se v tom ustavičném honění za inovacemi a novými technologiemi ve středověku poněkud zapomene na vynálezy dnes nepostradatelné: hodiny a brýle. Že by dnešní doba vypadala o 100 procent jinak? Určitě ano!

Již proto určitě nezaškodí poohlédnout se do minulosti dávné i blízké a zašátrat v archivech, kterak se ony téměř posvátné věci, bez kterých by většina z nás hlavně ke stáří narážela do věcí a nikdo by se nikdy nesešel ve stejnou dobu na stanoveném místě, rodila.

Vidím vás!
Kde by byla dnešní civilizace bez brýlí? První náznaky vedoucí k jejich objevu nalezneme ve zříceninách antického města Ninive (hlavní město Asýrie, zničeno cca 632 př. n. l.). Zdejší obyvatelé si vystačí s broušeným křemen. O předchůdci lupy píše i starořecký dramatik Aristofanes (448 – 385 př. n. l .) jako o „propalovači děr do pergamenu“. Prapředka brýlí používá i císař Nero (37 – 68), když sleduje zápasy přes broušený smaragd. Ještě roku 1000 si Benátčané zakládají na čtecích kamenech, u nichž zůstane naše civilizace až do 12. století. Roku 1268 o prototypech brýlí napíše slavný anglický filozof Roger Bacon (1214 – 1294) a o dvacet let později se již v Itálii nosí první brýle v obroučkách. Čočky v dnešním pojetí přijdou na svět s končícím středověkem – v 16. století. Můžeme je vidět třeba na nose poloslepého papeže Lva X. (1475 – 1521).

                       
                                   Tři (ne grácie) ale muži, kteří s vývojem brýlí souvisí:
                                           Aristófanes, papež Lev X. a Roger Bacon

Hodiny na rohu…
Svět by si šlo krom brýlí těžko představit i bez hodin. Na první mechanické kolečkové hodiny poháněné závažím si počkáme až do roku 850, kdy je sestrojí františkánský mnich Pacificus. V 11. století přijdou na svět bicí hodiny a roku 1284 se na Exeterské věži (Anglie) objeví první věžní časomíra. Stačí jen čtyři roky, aby Westminster (Anglie) spojil věžní hodiny s bicími dohromady, a je tu další přelomová událost. Roku 1410 se Praha může pochlubit úžasným Staroměstským orlojem přisuzovaným Mikuláši z Kadaně. 15. století přinese měšťanům hodiny i do domácností a roku 1505 sestrojí norimberský zámečník Petr Henlein (1480 – 1542) konečně i kapesní hodinky. Odtud k těm dnešním, náramkovým, chybí jen krůček. 


                                   
                                                       Westminsterské opatství
Fota: wikipedie.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.052 s