Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 12.7.2020, svátek má Bořek 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníFotoohlédnutí za karnevalem v Benátkách 2009

05.03.2009   Kateřina Sovová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že jsou vám tyhle tváře nějak povědomé? Nedivte se! Vždyť už v roce 1983 našeho předního kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka zmámila magická krása benátských masek. Jeho práce na Formanově Amádeovi nevynesla umělci pouze ocenění nejvyšší-rytíře Oskara-ale také paradoxně obeznámila s tajuplnnými maskami české země daleko dříve než zdejší obyvatelé směli pompézní nádheru spatřit na vlastní oči. Jestliže jste doposud tuto možnost nevyužili, přijměte pozvání Rozhledny na letošní karneval prostřednictvím objektivu fotografa Tomáše Daňka.

Ačkoliv pod pojmem karneval většině z nás vytanou na mysli rozdováděné tanečnice z Ria de Janeira, je to právě benátský karneval, o němž historické prameny mluví jako o nejstarším. Jeho kořeny sahají až do 14. století a od svého vzniku prošly benátské veselice dramatickými změnami. Vzhledem ke stále více nevázanému životu rozpustilých masek, jež přes lávku pijáctví a erotických hrátek přešly pozvolna k anarchii a vandalství vrcholícímu v 70. letech 20. století, příslušným orgánům nezbývalo než rychle zasáhnout. Dnešní podoba karnevalu je tak poplatná především turistům, jejichž počet ve dnech jeho konání každoročně vrcholí.

Bohatostí kostýmů příslušných masek či jejich nezaměnitelným stylem upozorňovali benátčané jak na svoji finannčí situaci tak na rod, k němuž výstavní maska patřila. Jedním z nejtradičnějších „modelů“, přístupných všem vrstvám obyvatelstva, se stala povětšinou bílá maska s protáhlým nosem, někdy opatřená černou plachetkou či rohovým kloboukem. Dnešní benátské masky čerpají z bohaté představivosti svých předků a nejsou o nic méně působivější než v dobách dávno minulých. Bohužel, také Benátky čelí s přibývajícím zájmem o tuto záležitost zahraničním vlivům, které ničí nezaměnitelnou atmosféru lacinými nevkusnými maskami vzhledu Mickey Mouse nebo Homera Simpsona.
 
Zmíněnou atmosféru, nezkaženou a zbavenou všech nežádoucích elementů, přinášejí následující fotografie Tomáše Daňka, s jehož laskavým svolením můžete prožít euforii Formanova filmového hrdiny také vy.fotografie pořízeny během benátského karnevalu ve dnech 21.-22.2.2009


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 5.3.2009 - 9:48

moc pěkné

Od: Michaela Wilhelmová - 5.3.2009 - 10:34

pane jo, nadhera, tam se taky musim nekdy podivat

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2277 s