Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak si zhotovíte vlastní šperk ze stříbra?

07.03.2009   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Spousta z nás si v hlavě vizualizuje klenot, který by se mu líbil, a pak obchází obchody s bižuterií, aby našel co nejreálnější podobu svého snu. Nyní si ale své představy můžete zhmotnit sami, protože na našem trhu si získává stále větší oblibu tzv. modelovací stříbro. A proto, pro inspiraci, vydalo nakladatelství Metafora knihu od Sue Heaser Výroba šperků z modelovacího stříbra, jež vám pomůže při prvních krůčcích ve vlastní tvorbě.

Zejména v posledním roce se v tzv. hobby magazínech objevila hmota z Japonska zvaná Art Clay Silver, ze které si můžete vytvořit šperk jako od klenotníka. Oproti ostatním materiálům, ze kterých lze modelovat šperky má tu výhodu, že její povrch je po zpracování hladký a lesklý, takže při notné dávce šikovnosti nikdo nepozná, že se jedná „pouze“ o domácí výrobek. Stačí znát jen pár zásad a triků a právě s těmi vám pomůže nová knížka od britské umělkyně, která se dlouhou dobu zabývá touto tématikou.

Publikace Výroba šperků z modelovací stříbra vás nejprve seznámí s dostupnými stříbrnými materiály a jejich technickým popisem a následně vám přiblíží ostatní bižuterní komponenty a příslušenství, které můžete při výrobě využít. U jednotlivých artiklů nechybí ani fotografie, takže nebudete muset později ve výtvarných potřebách složitě pátrat mezi regály.

Postupně se přesouváme k samotnému pracovnímu postupu, přičemž se s ním seznamujeme od úplného základu. Začátečníci tak ocení několik tipů na začátek, jako např. správné skladování materiálu, ilustrace ideální konzistence hmoty či formování základních tvarů.

Po seznámení se s prvotními zásadami pak přichází na řadu experimentální cvičení, díky kterým se naučíte modelovat složitější tvary jako např. květy a lístky, zvířecí motivy, naučíte se barvit a stínovat, vytvářet své iniciály a postupně přejdete od relativně jednoduchých přívěsků i k trojrozměrným modelům nebo třeba i prstenům. Na závěr, pokud si osvojíte tyto techniky, tak pro inspiraci autorka přiložila i pár uměleckých skvostů, které zvládají zkušení modeláři (včetně Sue Heaser samotné) a vy při pohledu na tyto výtvory už budete vědět, jak na to.

Publikace Výroba šperků z modelovacího stříbra je členěna do několika kapitol, přičemž se od lehkých postupů dostáváme k těm složitějším, takže se eliminuje riziko, že bychom něco pokazili kvůli nedostatku informací. Jednotlivé pracovní postupy pak provázejí nejen podrobné popisy, ale i ilustrační, barevné fotografie, které mapují jednotlivé kroky modelování a v zadní části knihy nalezneme i šablony několika motivů. Každý text navíc obsahuje několik rad a tipů, jak si usnadnit práci nebo jakou obměnu použít. A pokud se budete chtít této činnosti věnovat profesionálně, tak vám kniha poradí i s mezinárodními velikostmi prstenů a jak si poradit s tzv. smršťováním stříbra.
Na závěr, protože ze své zkušenosti vím, že materiál není všude dostupný, tak česká redakce přidala i několik obchodů, kde hmotu seženete.

Sue Heaserová: Výroba šperků z modelovacího stříbra
Vydalo nakladatelství Metafora, Praha 2009

Obálka Metafora (www.metafora.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0346 s