Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPes Baskervillský

19.03.2009   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Knihu, kterou letos vydalo nakladatelství XYZ jistě nemusím představovat, protože ji mnohý z vás zná – od doby, kdy vyšla poprvé, je opakovaně vydávána znovu a znovu, protože si umí cestu ke čtenáři najít v jednadvacátém století stejně jako ve století devatenáctém, kdy ji její autor Sir Arthur Conan Doyle napsal.

A nebude to určitě pouze tím, že v ní vystupuje snad nejznámější detektiv světa Sherlock Holmes se svým přítelem, doktorem Watsonem. Čtenáře přitahuje i tím, že nás vtáhne do tajuplného a děsuplného, téměř gotického příběhu vášně, nenávisti a pomsty, kterou tu ztělesňuje zejména pekelný Baskervillský pes, prokletí rodu Baskervillů.

Příběh sám začíná vinou zhýralého Huga Baskervilla, který byl za své špatné skutky potrestán ďábelským, psím monstrem. Od těch dob lidé sem tam slýchají z mokřin a močálů psí vytí, tak strašné, že při něm stydne krev v žilách a ježí se vlasy. Pes se podle pověsti potuluje bažinami a čeká na svou příležitost. Žádný z potomků rodu Baskervillů si nemůže být jist svým životem, pokud se chce zdržovat na prokletém panství.

Přesto jednoho dne, krátce po nevyjasněné a záhadami opředené smrti svého strýce Charlese, přijíždí do Londýna sir Henry Baskervill. Navštíví zde Sherlocka Holmese a žádá ho, aby mu pomohl objasnit podivnou smrt strýce i událostí, které se samotnému Henrymu staly po příjezdu do Anglie. Sherlock Holmes odmítá kvůli zaneprázdněnosti, nicméně se sirem Henrym pošle svého přítele Watsona. Ten má za úkol zmapovat okolí a lidi v něm se pohybující a přijít na kloub všem nejasnostem obklopujícím záhadné sídlo Baskervillů.

Proč věrná služebná po nocích žalostně pláče a proč se její muž bojí každého stínu? Proč krásná a tajemná slečna Stapletonová žádá Henryho, aby se urychleně vrátil zpátky do Kanady? A proč její samotářský bratr, přírodovědec Stapleton, tak bezdůvodně žárlí na Henryho pokusy dvořit se jeho sestře? Kdo je tajemný muž, kterého Watson s Henrym zahlédli jednou v noci v močále? A proč se nocí nese tajemné, psí, žalostné vytí?

Sítě, které spřádá Sherlock Holmes, se obvykle stáhnou a viník v nich téměř vždy uvízne. Pokud se chcete dozvědět, kdo stál za smrtí Charlese Baskervilla a kdo teď usiluje i o život jeho synovce Henryho, musíte udělat jediné: Vzít do ruky román Pes Baskervillský a obrátit první list. Jsem přesvědčena, že pak už se nezastavíte – až na konci. Příběhy opředené tajemstvím a legendami přitahují i v dnešní době postmoderních apokalyps a panelákových monster. Anglická blata a mokřiny, věčná mlha a nevlídné počasí, vítr, honícící se mezi křovisky a příšery, vystupující ze stínů noci – to vše skrývá zmíněná kniha.

Arthur Conan Doyle: Pes Baskervillský
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2009
obálka www.xyz-knihy.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s