Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDomácí kurz pro začínající švadlenky

23.03.2009   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tu něco zaštepovat, jinde zase přešít overlockem, na sukni udělat sámky a ještě sehnat šambrej na nové kalhoty. Pokud vám některé pojmy v předchozí větě nic neříkají nebo je považujete za místní nářečí, pak se v knihkupectví poohlédněte po knize Základní techniky šití od Wendy Gardiner. V ní totiž najdete „překlad“ pojmů zmíněných v úvodní větě, protože, jak název napovídá, jedná se o termíny z krejčovské oblasti.

Jak známo, za minulého režimu se k nedostatkovému zboží řadily i oděvní artefakty a pokud ženy chtěly originální model, musely samy přiložit ruku k dílu. Proto skoro v žádné domácnosti nechyběl šicí stroj, ke kterému ovšem dnešní mladší generace nějaký výjimečný vztah nemá. Na první dobrou si řekneme: proč ztrácet čas a šít si, když regály v ochodech přetékají hotovými výrobky? Ale máme tu jedno ALE. Pokud spatříte opravdu nápaditý model (a nemyslím teď nutně někdy i bláznivé fantazie módních návrhářů), tak zjistíte, že si ho nositel/ka vytvořil/a sám/sama anebo se jedná o kousek, který s precizností zhotovil oděvní designér, tudíž ho seženete v pár provedeních, pokud vůbec. Proč si tedy nevytvořit pár originálních exemplářů, které si vymyslíte a které tak budou odrážet vaši osobnost? Stačí si vzít k ruce průvodce šitím – Základní techniky šití – od nakladatelství Metafora, který vás také zavede i do tajů bytového designu.

Podobně, jako jiné hobby výtisky od tohoto nakladatelství, vás Základní techniky šití nejprve seznámí s materiály a příslušenstvím, které ke krejčovině patří. Můžete tak objevit i jiné typy jehel (zakulacené, navlékací na korálky, dvojité, spirálové apod.) než klasické rovné a špičaté, poznáte vhodné typy nití (na vyšívání, ke zpružení oděvu atd.) nebo konečně přijdete na to, který stroj použít, aby se vám netřepila látka (a propos – jednotlivým typům látek autorka věnovala celých šest stran, přičemž se jedná o základní typy tohoto materiálu) nebo s jakou patkou vytvoříte neviditelný steh tzv. slepý.

Praktické rady pak přináší následující návody, které vás naučí pracovat s papírovými střihy, poznáte, které stehy existují (a jejich vhodné využití) a postupně se přenesete k samotnému zhotovení základních střihů či jednotlivým krejčovským technikám jako např. zhotovení saka, kalhot, skládané sukně nebo zašití kapes do oděvu. S přibývajícími stránkami se postupně propracujete ke složitějším variacím, které zanedlouho budete zvládat levou zadní.
 
&Sití ovšem nespadá jen do oděvní tvorby, ale svoji kreativitu můžete také uplatnit i v bytové kultuře. Autorka, mimochodem výtvarnice s více jak dvacetiletou praxí v oděvním a dekoračním průmyslu, představuje názorně, jak si zútulnit prostředí, ve kterém žijeme a naučí nás např. spočítat, kolik látky zakoupit, chceme – li si vytvořit netradiční závěs.

V závěru knihy pak přichází na řadu ukázka prací pokročilých kreativců, kteří se ale také kdysi prali se zašitím zipu, úpravou lemů nebo všitím podšívky. Vy se jejich výtvory můžete inspirovat a postupně nacházet svůj vlastní rukopis.

Publikace Základní techniky šití provádí své čtenáře opravdu krok po kroku jednotlivými krejčovskými technikami a i když zrovna netoužíte stát se švadlenou/krejčím nebo oděvním designérem, tak i přesto vám kniha poslouží jako příručka k jednodušším úpravám vašeho oblečení. Autoři k pracovním postupům přiřadili i bohatou fotodokumentaci, takže se případně nebudete utápět ve slovních formulacích jednotlivých kroků. A aby autoři knihy čtenáři usnadnili práci co nejvíce, připojili k některým postupům i pár rad, které nerozpoznáte pouhým prozkoumáním oděvu nebo si jej nepřečtete u každého pracovního návodu v časopise, protože se jedná o triky, na které krejčí přicházeli postupně a které si mezi sebou sdělují po dlouhá léta ověřená praxí.

Wendy Gardinerová: Základní techniky šití
Vydalo nakladatelství Metafora, Praha 2009
Obálka Metafora (www.metafora.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s