Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJarní úsměvy

08.04.2009   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kouzlo jara spočívá v probouzení. Sotva sleze sníh, vykukují z trávy něžné hlavičky odvážných a otužilých kytiček. Zcela jistě jejich něha vyvolá úsměv a radost i na vaší tváři

Fialka je už od středověku využívaná v léčitelství, její sušený oddenek nesměl chybět ve výbavě žádné babky kořenářky jako lék na odkašlávání. Celá rostlina obsahuje saponiny, alkaloid violin, kyselinu salycilovou, vonné silice, vosky, slizy, kaučuk a glykosid violaqercitrin.Hyacinty jsou mrazuvzdorné a vykvétají brzy z jara. Nejlépe vyniknou na trávníku ve skupinkách. Vykvetou najednou a na zeleném koberci vytvoří nádhernou a voňavou podívanou třeba i měsíc dlouhou.Když se sluníčko brzy z jara opře do prochladlé země, během několika dní se objeví,  třeba již v polovině února, fialové, žluté i bílé květy krokusů. Vypadají, jakoby kvetly přímo ze země.Podběl, vytrvalá jarní bylina vykvétá za slunného počasí už v březnu a dubnu. Z podzemních oddenkových pupenů vyrůstají jednoduché květonosné stvoly, vlnaté, porostlé šupinami, na pohmat hebce sametové. Každý nese jeden květní úbor podepřený zákrovem. Uprostřed se krčí jasně žluté samčí trubkovité květy uspořádané do terče. Obklopují je paprskovité, jazykovité samičí, taktéž zářivě žluté.


Měkké svraskalé listy tvoří přízemní růžici, z niž vyrůstají květy. Trubkovitý hranatý kalich je až 15 mm dlouhý a má dlouhé, do poloviny délky střižené cípy. Koruna je světle žlutá, v ústí oranžová, v průměru má až 30 mm. Plodem je tobolka. Mnoho kultivarů prvosenky bezlodyžné je vyšlechtěno do odstínů od žluté, bílé přes červené druhy až po modré.Sněženka podsněžník je vytrvalá bylina mající drobnou jednoduchou vejčitou cibulku vytvořenou jediným dužnatým listem. Obalují ho dvě až tři tmavě hnědé šupiny, zbytky loňských listů. Z blanité pochvy vyrůstá mezi dvěma úzkými, masitými a ojíněnými listy přímý oblý stvol, na němž na převislé stopce vykvete voňavý kvítek, zpočátku chráněný blanitým toulcemBleduli jarní z čeledi amarylkovitých se velice dobře daří na velmi vlhkých (na rozdíl od většiny ostatních cibulovin) a výživných půdách, roste v zahradách, na nivních loukách, v lužních lesích v dosahu potoků a pramenišťNenápadná sedmikráska chudobka kvete téměř celoročně. Čaj z květů podporuje odkašlávání a mírní záněty. Květy zapečené v omeletě působí velice originálně, lístečky zase uplatníme v pomazánkách nebo salátech.
foto: archiv autorky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: edita - 10.4.2009 - 13:56

Jarní úsměvy
Vždy když začne jaro, a objeví se tito křehcí poslové, rozkvetou i lidé. A to je dobře!!!!!!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0347 s