Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníBásník dřeva

13.04.2009   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dřevo je vedle kamene nejstarším materiálem, který člověk uchopil do ruky. Stalo se nejen objektem praktického zájmu, ale brzy se lidé na něj začali dívat jako na krásnou věc, vnímat ho jinak, než užitkový produkt. Již v pravěku vznikaly první dřevěné amuletky, v nichž byla zakletá síla.

Estetické působení kresby a struktury dřeva ve svých plastikách a obrazech nechává plně vyznít umělec Martin Patřičný (1955). Řezbářskému řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce Karla Rubáše z Janovic nad Úhlavou. Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání, pracoval i jako dřevorubec, ale postupem času se stále více věnoval soustružení a řezbě. Na konci osmdesátých let začal vytvářet originální pulty na noty. Až po roce 1988 cele zakotvil ve výtvarném zpracování dřeva – volné tvorbě. I když se s dřevem potkal již dávno, teprve nyní kráčejí ruku v ruce společnou cestou jako partneři. Že je cesta nejen trošku trnitá, ale hlavně velice úspěšná, svědčí řada ocenění, např. např.Solidarite Culturelle Francaise Medaille de Vermeil nebo The European Union of Arts.
 
                     

Artefakty, které vytváří Martin Patřičný, v sobě snoubí precizní řemeslnou práci s originálním pochopením estetické hodnoty dřeva. Dřevěné, abstraktně symbolické sochy či plastiky, čerpají z klasického evropského i českého umění, inspirují ho díla L. Zívra a F. Bílka.

Druhou uměleckou kategorií, jež je zastoupena v jeho díle, jsou dřevěné obrazy, dalo by se říci intarzie, mozaiky nebo koláže. Jednotlivé kusy a kousky skládá v ucelené příběhy, vzkazy nebo poselství. Se dřevem kouzlí podobně, jako malíř štětcem. &Siroké možnosti, jež skýtají různé druhy dřeva – jejich struktura, valéry barev a textura, bohatě využívá a kombinuje. Takové obrazy dokáží na diváka velice komplexně pocitově i energeticky působit. 
 
                     

Očima sledujeme hru tvarů i barev, jednou v něžné harmonii, jindy v rozpustilém protikladu. Na pomoc přistupuje haptika, kdy pouhým pohlazením díla dostáváme další vjemy v podobě kontrastu hladkého dřeva a vystupujících hrubších reliéfů. V neposlední řadě dřevo voní a vydává svou staletími shromažďovanou energii. Když zavřeme oči, uslyšíme hudbu: šelest listů ve vánku, úpění větví v bouři, smrtící údery sekery a posléze něžné zvuky dlát řezbáře, jež mrtvému dřevu opět vrací život. Nový život v podobě duchovní výpovědi, sahající od začátku ke konci v pevně sevřeném kruhu života. Jednotlivce i lidstva.
 
                                      

S dřevem nejen pracuje, ale i zasvěceně o něm píše. V opakovaných vydáních vychází kniha Pracujeme se dřevem, Patřičný (nejen) dřevo, Dřevo krásných stromů, nejnověji Monografie. S Bedřichem Ludvíkem připravil 26 dílný televizní dokument na ČT 2 Kus dřeva ze stromu, který uvádí se svým vnukem Jirkou &Sifrou.

Patřičný, Martin: Monografie
Vydalo nakladatelství ISMC BOHEMIA v roce 2009
Foto:
www.mezistromy.cz, www.kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0353 s