Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníNavštivte časy našich pradědů a prababiček

20.04.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A zahlédnete i Aloise Jiráska nebo Františka Ženíška. Monografie Karel Kruis – fotografie z let 1882 –1917, jejímž autorem je Miroslav Kotěšovec, je sugestivní výpověď o životě a celkovém zanícení vlastně neznámého umělce. Za toho se však nikdy nepovažoval. Možná za neznámého, za umělce rozhodně ne. Máme jiný dojem.

Neuvěřitelný člověk Karel Kruis se vypracoval z vyučence-chemika k profesuře na Vysoké škole technické, obor kvasná chemie a fotografie. Jen z tohoto konstatování lze vyvodit široké spektrum jeho zájmů.Všechno dělal nesmírně poctivě a důsledně. Požíval značného charisma a ve své době platil za velmi váženého, v okruhu věhlasnějších uznávaného a přesto málem zapomenutého vyznavače funkčnosti a krásna. Pro Miroslava Kotěšovce se práce na monografii stala na několik let doslova detektivní operací a ke všemu podstatnému se dostal díky pracovitosti a důslednosti našeho borce. Ať žijí archívy!

 
                                   
                                                              Karel Kruis - autoportrét

Karel Kruis se stal znalcem v oboru lihovarnictví. Svými reformátorskými kroky se zapsal do análů této problematiky a jeho patenty ovlivnily celou Evropu. Praktikoval v pivovaru Velké Popovice a z jejich okolí pořídil i první cyklus fotografií. Jeho píle se projevuje čím dál víc. Od té doby a díky  jeho pověstné důslednosti při pořizování poznámek k negativům, se dá odvodit i jeho pohyb po Evropě. Na každé zastávce vznikla kolekce snímků. Ocitly se v ní soubory krajinářské fotografie, portrétů i vesnického života. Bavorsko, Istrie, Francie, etc.

 

Za velký posun v životě lze chápat rok 1890. Finanční situace ho donutila přijmout místo externího učitele na Uměleckoprůmyslové škole, kde přednášel o chemické technologii. Podstatnější na tomhle projektu je jeho zabydlení se ve společnosti jiných umělců. V jeho životě se objevují jména Františka Ženíška, Jakuba Schikanedera, Josefa Václava Myslbeka nebo literátů jakým byl Jan Neruda či Josef Václav Sládek. Skladatel Bedřich Smetana patřil také k jeho známým a neměli bychom zapomenout na největšího kulturního donátora Josefa Hlávku. S celou plejádou je možné seznámit se v knize.


Miroslav Kotěšovec utkal z dostupných materiálů krásný koberec, na kterém lze ulétnout hodně hluboko do dějin fotografie. Ve své monografii ukazuje člověka vskutku lidového a na soustředěných snímcích Karla Kruise z českého venkova je to vidět. Jeho zarputilost při mapování svého pohybu po světě i v civilním životě je příkladná a Miroslavu Kotěšovci právem patří uznání. Za objevení zasutého autora, jenž nám přibližuje starý svět a lidi v něm.            
                                                                České středohoří v bouřce

Karel Kruis: Fotografie z let 1882-1917

Vydalo nakladatelství Libri roku 2009

Obálka www.libri.cz

Zdroj fotografií www.paladix.cz

  


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0368 s