Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKdyž se vraždilo jak na běžícím páse

14.05.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Spisovatel a publicista Miroslav Ivanov se zapsal do čtenářova povědomí jako výrazný představitel literatury faktu. Byl dlouholetým předsedou jejího Klubu autorů. Objevným svazkem Český pitaval aneb královraždy se přihlásil ještě k další vášni. Historie našich národů stála vždy v centru jeho zájmů po celý jeho plodný život. Ten se zavřel roku 1999.

Ve své knize, svým způsobem historické fresce, přichází s jednou zásadní teorií. Zní: Myslet si, že Slované byli vždy jen mírumilovných povah, převyšujících své soupeře kulturou ducha, tak lžeme sami sobě. Vraždy, kastrace, oslepování lemují naše dějiny běžně. Jako krajky prádlo našich něžnějších protějšků. Obejdeme se bez toho, jistě. Ale s tím je všechno opravdovější, mnohdy i vonnější, přiznejme si. Vylučme na chvíli atributy našich privátních kratochvílí a vraťme se na jeviště dějin. Vítězí ne lepší, ale brutálnější, silnější. A vždy jde jen o takovou „prkotinu“, totiž kdo bude vládnout. Proč si dnes nasazovat „růžové brýle“? Rychleji sáhnout po meči byl příkaz doby. Nedělejme si iluze. Je pořád.

Poselství knihy, pro toho, kdo jej chce vidět, je zřetelné. A vězte, že první vydání Ivanov nasadil do roku 1976. Běsní normalizace a historické alegorie se nepěstují. Ještě toto!

Ale přesto mluvíme o rozšířené praxi spisovatelské generace těch let. Upozornit na neřádstvo v soudobé literatuře a přicházet s pravdou nešlo a tak se uteklo do historie. Tam se to sneslo a čtenář, když chtěl, uměl číst i mezi řádky. Skutečné ho navedly.

Liška nemění zvyky, jen srst. To je další moudrost, která na nás vypadne prostřednictvím Jana Skaláka, jednoho ze dvou vypravěčů a průvodců textem knihy, profesorem historie ve výslužbě. Druhým je Dalibor Daněk jeho generační druh, rovněž penzista, dříve major kriminálky. Sblížila je paradoxně profesní minulost obou a nalezená vzájemná úcta. Jak interesantní na pozadí dávných a zhusta nejasných kaus historie, kdy představitelé češství takový termín asi neměli ve slovníku. Je vhodné připomenout, že dnešní jsou na tom stejně.
Jednotlivé epizody, vlastně dějinné zvraty naší minulosti jsou nazvány jmény soch lidských vlastností, jak je vypodobnil Matyáš Braun. Stojí na zámku Kuks a tamní návštěvou našich vypravěčů se začínají odvíjet případy dávných věků. Není bez zajímavosti, že autor nadhazuje, víceméně bez komentáře, 11. a 20. století, s dovětkem, že někdy se to zašmodrchá. Při bližším ohledání událostí těch století musíme konstatovat, že dění v těchto epochách se jednoduché nezdálo, dle pochytaných slov, ani jejich přímým účastníkům.

Kniha obsahuje velmi slušné grafické vklady s fotografiemi a obrazy dějinných účastníků i jednotlivých fragmentů té které kausy. Nechybí v nich práce Mikoláše Alše nebo přetisk Dalimilovy kroniky. Vlastní preciznost Miroslava Ivanova vešla obecně ve známost a přehled použité literatury tomu odpovídá. Knihu mohu jen doporučit. Minulost přehlížet nelze.

Miroslav Ivanov: Český pitaval aneb královraždy
Vydalo nakladatelství XYZ roku 2009
Obálka
www.xyz-knihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 16.8.2013 - 16:13

Je bezkonkurenční
Pan Ivanov je bezkonkurenční - jeho historie faktu je úžasná. Byla taky tak dobrá paní Vaňková, ale ta už fabulovala. Ty trapné blafy o minulém režimu bych vynechal.Surový středověk je surový středověk, na tom žádný režim nemohl nic změnit - a proč taky? Co by asi pan Ivanov psal v tomhle hnusném režimu, který si hraje na demokracii, a do společnosti vrátil středověk?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.115 s