Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


Měření



Těhotná komisařka na stopě zločinu

25.05.2009   Ludmila Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Spirála smrti-tradiční detektivka s netradiční vyšetřovatelkou.

Detektivní román Spirála smrti, finské nejoblíbenější autorky detektivek, Leeny Lehtolainen, je příjemná oddychovka, která se velmi dobře čte, i když chvíli trvá, než se zorientujete v nám nezvykle a nepříjemně podobně znějících jménech hrdinů.

Děj se odehrává v atraktivním prostředí vrcholových krasobruslařů, proto těm, kteří holdují tomuto sportu, lze Spirálu smrti jen doporučit. Ti ostatní nebudou zklamáni, nicméně asi brzy na toto dílo zapomenou, neboť nijak zvlášť nevybočuje ze zavedeného schématu každé detektivky: vražda, vyšetřování, falešné stopy, překvapivý pachatel.
 
O spisovatelce se říká, že její práce jsou zajímavé jak vykreslováním charakterů postav, tak popisem prostředí. A právě kvůli, pro mě celkem neznámému, prostředí Finska, jsem se na román těšila. Bohužel, v tomto bodě jsem utrpěla jisté zklamání. Možná za to ovšem může má neznalost věcí, možná jsem se domnívala, že lidé na severu žijí o hodně jinak, mnohem přepychověji, než my tady, ve střední Evropě, mají jinou mentalitu atd. Nevím. Fakt ale je, že o životě ve Finsku se čtenář z tohoto románu mnoho nedozví, rozhodně ne reálie z tohoto tisíciletí, neboť román je datován rokem 1997. Takže to jediné, co mě zaujalo, byl fakt, že ženám samoživitelkám je automaticky ve Finsku přiklepnut státní byt s co nejmenším nájmem (co bychom za to tady u nás, v sociálně bezcitném státě, dali), a že porod vedený moderním způsobem, třeba ve visu hlavou dolů na hrazdě (vtip), byl již tehdy v téhle zemi normou. Jinak skutečnost, jak těsně jsou Finové spjati s Ruskem, včetně mafiánů, drogových dealerů a jiných zločineckých živlů, asi nepřekvapí, stejně jako to, že ve Finsku je po většinu roku zima a vůbec pěkně hnusné počasí.
 
To zajímavější na románu jsou psychologicky pečlivě vykreslené charaktery zúčastněných, v jejichž popředí stojí vrchní komisařka Maria Kaaliová, žena zřejmě kolem třicítky, vyšetřující těžký násilný zločin na mladé talentované krasobruslařce, a zároveň očekávající s jistou nervozitou narození svého prvního dítěte. Zatímco v práci je ryzí, zanícenou profesionálkou, její postřehy a duševní pochody ve vztahu k téměř hotovému „človíčku“ v jejím břiše jsou jednak vtipné, jednak poněkud, ehm, nadnesené. Jsem sama matka dvou dětí, netroufám si ale tvrdit, že jsem v těhotenství poznala, zda mě udeřila pravá či levá ručička, kopla ta která nožička, zda mělo dítě v jistou chvíli hlavičku nahoře či dole nebo kdekoli jinde. No, možná komisařka čekala pravého ďáblíka, možná jsou finské ženy mnohem vnímavější.

I ve své práci si nicméně hrdinka počíná, na rozdíl od svých mužských kolegů, poněkud neortodoxně. Umí být sice občas pěkně tvrdá a tvrdohlavá, zároveň se ale dokáže velmi žensky vciťovat do mysli podezřelých i jejich obětí. Její práci jí také neusnadňují pochyby, zda se na vše nevykašlat , v zájmu dítěte jít na zaslouženou mateřskou, nebo pokračovat a všem ukázat, že na svém postu vrchní komisařky je oprávněně, zvláště, když se blíží možnost povýšení. Schválně můžete třikrát hádat, jak si vybere. Ano, workoholičky, ženy dávající přednost práci před svým soukromím a jdoucí za svým i za cenu vlastního sebezničení, jsou celosvětovým fenoménem.

Abyste ale nebyli na omylu, Maria není nesympatickou ranařkou. Dokáže být až platonicky zamilovaná do podezřelého mladičkého krasobruslaře, s dobráckým pochopením dělá dohazovačku svému kolegovi, mladému natěšenému elévovi, miluje svého manžela, nicméně, práce stojí vždycky na prvním místě. A právě tenhle rozpor mnohých dnešních mladých žen vystihla Leena Leehtolainen velmi přesně. Pokud si tedy chcete něco přečíst o životě dnešních emancipovaných žen, máte rádi krasobruslení a vše kolem ledu a hlavně si chcete odpočinout, Spirála smrti je román právě pro vás.
 
Leena Lehtolainen: Spirála smrti
Vydalo nakladatelství Hejkal v roce 2009
Originál: Kuoleman spiraali, překlad: Lenka Fárová
314 stran
cena 269 Kč (Kosmas k 19.5.2009)
obálka
www.kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0362 s