Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníCesta za havrany a možná i zpět

29.05.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hledáte-li hmatatelný důkaz termínu krásná literatura, o jednom bych věděl. A představte si, zcela v intencích toho hesla, je to kniha. Překvapivé. Napsal ji Petr Rákos a jmenuje se Korvína. Začíná sloganem, který vás okamžitě přemluví, abyste knihu přečetli jedním dechem až do konce."Věříme, že kdo se nepobaví, ten se aspoň urazí". Odolat nelze!

Petr Rákos byl občanským povoláním lékař. Úspěšný lékař.V jeho portfoliu publikovaných prací nalezneme odborné články vedle beletristických titulů, faktograficky strohá pojednání a vzápětí košatě fabulované texty vedoucí až ke zvládnuté alegorii, jako zde. To vše, prosím, v autorově knižním debutu. Sledujeme život fantaskního Havranlandu a jeho ptačích obyvatel, havranů. K názvu knihy se dostáváme logicky. Corvus je latinsky havran, Korvína tedy jakási kronika jejich existence, s polidštěnými osudy a stylem jednání. Zvolil přitažlivou formu. Koláž drobných příběhů a hlavně rozdílně pojatých žánrových obrazů. Střídají se zde vedle sebe fragmenty milostného románu, potřebné imaginární výtažky z kronik, bajky, ale i kázání. Nenechá čtenáře kráčet po mozaikové dlažbě svého textu bez vytržení z rytmu. Cítí-li potřebu, zatomizuje jeho krok vloženou anekdotou a donutí jej změnit čtenářské tempo. Když mu anekdota přijde zbytečně dlouhá, neváhá ponechat stať v délce názvu. Zkratka ad absurdum, panečku. Zřídkakdy nabízená autorská benevolence a naznačená cesta jak dojít časem do čtenářské samoobsluhy. Každý čtenář strůjcem svého příběhu. V minulém režimu jsme takovým výrobním excesům říkali DODO. Dodělej doma. Pravda, o literaturu tenkrát nešlo. Ale na druhou stranu, o co to vlastně šlo? Zeptejte se havranů. Počítám, že tu otázku nezodpoví.

Čtenář se setkává s originálním čtením. Ocitá se ve světě, kde ti trochu záhadní ptáci mají svá občanská jména a považte, i rodokmen. Mnozí se proklovali na samé starodávné erby, stali se kastovními elitáři, jindy zbytečnými přívažky historie. O jejich vlivu na dnešek, po přečtení knihy, není pochyb. Poučné. Podle známého hesla „Kdo si hraje, nezlobí“ získáte dojem, že autor nic jiného nedělal. Ano, kniha je hravá, ale nikoliv samoúčelná. Petr Rákos vás okouzlí bezbřehou fantazií, z níž chci vyzdvihnout zvláště jeho přístup k světotvůrčí schopnosti titulních hrdinů, tedy havranů. O jejich přítomnosti v dílech slavných spisovatelů nemluvě. Jmenujme alespoň jedno jméno. Edgar Alan Poe. Ti opeřenci v naší knize si toho jsou dobře vědomi. Ale na rozdíl od známého hororového autora vsadili své jméno do puzzlí s překvapivým humorem, s neotřele poetickými obrazy vsazených do nikdy nekončícího prozaického míjení nás všech v prostoru i čase. Protože, co je hlavní ideou této vynalézavě sarkastické knihy? Ignorování havranů jako živočišného druhu, neznalost jejich prostředí, neochota se s ním seznámit. Narcisismus. To by zdaleka nebylo tak hrozné. Kniha bohužel naznačuje, pregnantně až hmatatelně (jak říkají popřevratoví prezidenti u nás), jak lehce jsme jako druh nahraditelní. Proč zrovna havrany? Proto! Je zábavné tuhle knihu číst! Je zábavné být nahrazen jakýmsi černým kmánem.

Ještě větu. Grafickou úpravou a sedmasedmdesáti obrázky opatřil knihu Juraj Horváth. Velmi zdařilá práce.

Petr Rákos: Korvína
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2009
obálka www.agro,cz;foto
www.havrani.cz 

                                                   


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s