Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 9.8.2022, svátek má Roman 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13254
Komentářů: 11310


MěřeníCesta ze Země I

07.06.2009   Josef Kotěšovec   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máte chuť pořádně si pochutnat na povídce SCI.FI charakteru? Přečtěte si ,,Cestu ze Země" Josefa Kotěšovce.Úvod
Napadlo vás někdy, jak to bude na Zemi vypadat o několik let později? Co tu bude postaveno? Na jaké vynálezy přijdou geniální mozky našich potomků? A vůbec! Bude za několik let na naší planetě ještě nějaký život?
Já se velmi často a velmi rád zabývám podobnými otázkami. A proto mě napadlo napsat o mých úvahách a myšlenkách příběh. Říkal jsem si: je možné, že se opravdu mé dojmy naplní. Co když opravdu nebude na Zemi za několik desítek let ani živáčka? Zatím vědci, ač ví o již zmíněných problémech, mlčí a pro jejich nápravu nedělají vůbec nic. Ať si tedy přečtou moji scifi knihu, jejíž úvod právě čtete, a konečně se trochu zamyslí. Ať se chytnou lidově řečeno za rypák a zahájí práce na záchraně lidstva.
Následující text, který vypráví o jednom z nejzávažnějších problémů lidstva, o globálním oteplování Zeměkoule, není pravdivý. Je však založen na jedné z alternativ, o které vědci přemýšlejí.
Doufám, že mu zcela neuvěříte, ale odnesete si z něj jistá ponaučení, která se mohou objevovat i ve vašem životě. Přeji vám příjemnou četbu.

Kapitola 1.

(Píše se rok 2400; teplota na Zemi je průměrně 50°C)

,,Ach.“ povzdychl si kapitán Rajblík. ,,Jednou tady v tom vedru umřeme.“
,,Máte pravdu!“ poznamenal inženýr Klubko, který seděl u stolu naproti kapitánovi. ,,veškeré výsledky nasvědčují tomu, že teplota na Zemi stále stoupá.“ ,,Musíme něco vymyslet, milý Klubko. Jinak se tu opravdu upečeme.“ ,,Dnes jsem ještě nebyl v Patentovací kanceláři. Možná, že někdo něco vymyslel. Hned tam skočím.“ řekl Klubko. Vstal ze židle, sejmul z věšáčku u dveří černou buřinku a pospíchal do Patentovací kanceláře. Kapitán Rajblík mezitím telefonoval na ústřednu, zda – li nevolali nějací světoví vynálezci s nějakých fantastickým nápadem.
Klubko dorazil do již zmíněné kanceláře. Jeho otázka ,,Tak co?“ směřovala přímo na vedoucího sektoru, pana profesora Drápka. Drápek zavrtěl hlavou: ,,Nic nového, pane Klubko. Opravdu nic.“
A tak musel inženýr Klubko z Patentovací kanceláře odejít se skloněnou a smutnou hlavou.
Toto se opakovalo každý den. Každý den oba hlavní představitelé Vývojového ústavu pro klima naříkali nad vysokými teplotami, každý den telefonoval kapitán Rajblík na ústřednu a dotazoval se úřednice tam zaměstnané na nové vynálezy a nápady světové produkce a každým dnem odcházel inženýr Klubko do Patentovací kanceláře a na svou otázku ,,Tak co?“ se mu dostávalo odpovědi profesora Drápka ,,Nic nového.“
Tento stereotyp se táhl podobným způsobem již celé měsíce, možná i roky, ale výsledek a pomoc od příšerných veder na Zemi byla stále v nedohlednu.
Jednoho dne se však všechno otočilo. Když přišel notně otrávený inženýr Klubko do Patentovací kanceláře a zeptal se: ,,Tak co?“, profesor Drápek se usmál a řekl: ,,Pane inženýre, dnes budete mít radost. Dnes přišel nový vynález.“
Tato věta probudila inženýra Klubka tak, že přímo vykřikl: ,,Co prosím? Mohl by jste to říct ještě jednou? Já vám asi ne moc dobře rozuměl.“ ,,Je tady nový vynález!“ opakoval nadšeně profesor. Klubko, který konečně pochopil všechny souvislosti, přistoupil k drápkovu psacímu stolu a začal se lopotit v plánech a rysech, které představovaly zrod nového stroje. Stroje, schopného přenášet lidi do doby ledové a zpět.

Další kapitoly již 9.6.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0247 s