Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníČeští rekordmani? Na Petřínskou rozhlednu zapomeňte...

04.06.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zajímá vás, jaké stavby v našem malém a útulném státečku sahají div ne do nebe? Seznámíme vás s nejvyššími z nich. Na vyhlídky a rozhledny ale rovnou zapomeňte, žebříčku vévodí giganti bez patiny romantiky.

4. místo

Na naší poslední příčce, která již na ovacemi stíhané favority postávající na stupíncích vítězů ani nedosáhne, je hned několik staveb. Možná si říkáte, že alepoň sem, mezi nižší příčky, by se mohla vyšplhat nějaká ta vyhlídková věžička či rozhledna. Ale ani teď ne. Rozhledny sice často najdete mnohem výš, než za chvíli představené komíny, ale co do výšky stavby jim sahají sotva po pás. Seznamte se, čtvrtá příčka patří třem komínům. S 305 metry jim vévodí komín chvaletické elektrárny vybudované v tomto bývalém hornickém městě na úpatí Železných hor roku 1978. Ten jen o pět metrů převyšuje komín Elektrárny Tušimice, který si co do výšky může podat ruku s podobnou stavbou, tentokrát náležící elektrárně Prunéřov. Ta se skládá ze dvou staveb zkracovaných na EPRU I a EPRU II, které mají na triku další rekord - dohromady tvoří největší tepelně elektrárenský komplex v naší republice.


Elektrárna Prunéřov v celé své kráse (zdroj fota: wikipedie)

3. místo

Zamíříte-li 24 kilometrů severovýchodně od Brna, můžete narazit na třetího z českých výškových favoritů. Jeho název možná vykouzlí na tváři některých čtenářů úsměv: jmenuje Kojál. Oč jde? Jako hodně přerostlé červeno-bílé párátko se tu do výšky 340 metrů tyčí televizní vysílač. Poblíž můžete zajít na pivo do obcí Krásenko či Lipovec, kde doporučujeme zejména výlet na Černou skálu, tedy chráněný lom s jezírkem plným rejdících obojživelníků.

2. místo

S necelými 313 metry se na druhý stupínek může postavit vysílač Krašov. Roku 1968 jej sice značně poškodí sovětská okupační armáda, ale roku 1981 se již na svět směje nový funkční vysílač. Před tím jej ale čeká ještě jedna kastrofa - roku 1979 vysílač natolik přemrzne, že musí být jeho vrchní číst odstřelena. Tak nezbývá než doufat, že si už věž své apokalypsy prožila a nespadne nám na hlavu.

1. místo

Tamtadadá - na prvním stupínku se umisťuje a nejvyšší stavbou Čech se stává - Vysílač Liblice B, který můžete spatřit coby dvojičku kotvených stožárů středovlnného vysílání nedaleko Českého brodu. Měří úctyhodných 355 m a pochází z roku 1976. Pokud by se vám již podařilo nějak do jejich nitra propašovat, můžete se až 5 metrů pod vrchol věže dovézt výtahem. Tím trhá vysílač i další rekord - nejdelšího výtahu v naší zemi. Na vysílač se můžete podívat během výletu do příjemného historického městečka Český brod, či klidně z okénka vlaku na trati Praha - Kolín.


Vlevo vysoký Kojál, vpravo ještě vyšší vysílač Liblice (zdroj fota: wikipedie)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s