Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníUmřete na mexickou chřipku?

16.06.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Není to tak dávno, co by si průměrný praktický lékař poklepal na čelo: „Epidemie prasečí chřipky? Ale jděte, to se na lidi přenáší jen velmi zřídka“. Kde jen jsou ty časy? Teď vám tak nanejvýš můžeme poradit, co dělat, aby se chrochtavá nákaza neobjevila i u vás doma.

Na vir prasečí chřipky až doposavad hynula hlavně prasečí populace. Ale doba jde dál a nyní hrozí i nám. První případy se čerstvě objevují i v Čechách a tak nezbývá, než si dávat pekelně dobrý pozor, co kde bereme do ruky…

Prasečí chřipka se z prasete na člověka přenáší poměrně těžko. Ale když se to už stane, mezi lidmi se už přenos usnadní a urychlí. Přenáší se podobně jako chřipka normální – stačí, když vedle vás někdo kýchne a vy se hezky nadýchnete. Anebo si pak poprskanou ruku opře někde v autobuse, kam za chvíli nastoupíte i vy. Chytnete se stejného madla a po vystoupení z přepravního prostředku se zachroupnete do týž rukou drženého šťavnatého jablíčka.

Základem se jako vždy stává prevence: myjte si ruce. A hlavně před jídlem. Využívejte k tomu teplou vodu a mýdlo, nebo jiný prostředek s dezinfekčním účinkem (ale ať si zase nezničíte pokožku chemickým dryákem). Nemáte-li ruce umyté, nesahejte si na pusu, nešťourejte se v nose, ani si nevytírejte smítko spadlé do oka. I tak můžete přijít k nákaze. Stejně tak si raději od nikoho nepůjčujte použité nádobí a nejezte obědy a večeře s příbory, o jejichž čistotě pochybujete. Raději zapomeňte i na půjčování mobilních telefonů od lidí, u kterých si nejste jisti, že nejsou chřipkou nakaženi. Což, vezmeme-li to generálně, není téměř nikdo.

S tím souvisí další pravidlo, které je však předem odsouzeno k nedodržování. Minimálně mladšími lidmi a pracujícími. Zkuste se vyhýbat většímu počtu lidí. Infekce se totiž často rozšíří právě na masových setkání. Může jít o tancování na festivalech i v klubu, meetingy atd. Zkuste se vyvarovat akcí, které vypadají prolezlé individui nedbajícími o svůj zdravotní stav.

Sami se chovejte ohleduplně, a to hlavně ve smyslu hygienickém. Když už musíte kýchnout, zakryjte si ústa i nos papírovým kapesníkem. Totéž platí o smrkání a prskání. Kapesníček pak odhoďte do koše. Dbejte i o svou pohodu. Neplatí to jen o mexické chřipce – vaše tělo se zkrátka všem nemocem lépe brání, když je v pohodě. Pořádně se vyspinkejte, zdravě jezte a pokuste se moc nestresovat. Když k tomu přidáte s obojím související dostatek vitamínů a minerálu s dodržováním pitného režimu, stoupne vaše imunita o pěkný kus vzhůru.

Jenže co dělat, když se přes všechnu snahu nakazíte? Při podezření na mexickou chřipku kontaktujte buď svého lékaře, nebo infekční oddělení pražské nemocnice na Bulovce. Sídlí v pavilonu číslo 7 ve čtvrtém patře. Využít můžete i specializovanou kliniku ve Spálené ulici na Praze 1. A když máte Prahu pekelně z ruky a nejste si jisti, zda skutečně o chřipku jde? Volejte na infolinku 800 189 767. Je to zdarma a rádi vám na vše otázky odpovědí.

ikonka:  www.hedweb.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0409 s