Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníJak utopit žáka základní školy?

09.01.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Recept na to zřejmě od včerejška znají pracovníci bazénu v Blansku, kteří po dvaceti minutách, až na upozornění spolužáků (a pak, že jsou dnešní děti netečné), vytáhli nebohého šestiletého chlapce ze dna bazénu. Možná se v duchu ptáte, jak se to mohlo stát? Vždyť kursy plavání probíhají jistě v onom bazénu léta a vykonávají je školení pracovníci. Chybička se pro jednou vloudila a má tragické následky. A jediné, co můžeme, tak doufat v záchranu chlapce rukou lékařů.

Přiznám se, že jakkoliv ona zpráva šokuje, mě až tolik nepřekvapila, neboť jsem si okamžitě vzpomněla na jednoho pána, který vedl plavecké kursy, když jsem chodila do třetí třídy. Ten naprosto nesnášel děti a hlavně nesnášel, když někdo z nich odmítal ponořit hlavu pod vodu. Patřil k těm, kdož bohužel nepochopili, že jsou v bazénu od toho, aby i největšího strašpytle naučili mít vodu rád. Tím pádem jeho pedagogické metody působily více než svérázně a vyvrcholily okamžikem, kdy zlomil jednomu ze „strašpytlů“ svým mocným a svalnatým sevřením klíční kost. Dlužno dodat, že onen žák byl postavy velmi drobné a mít o deset kilo navíc, asi by vydržel sevření bez úrazu. To celé proběhlo před zraky soudružky učitelky třídní, která se už předtím podrobila stížnostem rodičů na třídní schůzce, protože si žáci doma na dotyčného „učitele“ stěžovali. Ovšem ona argumentovala tím, že nám bazén poskytl toho největšího „odborníka“. Tím pádem soudruh plavčík zůstal nepotrestán. Já jsem tyto kursy přežila jen díky tomu, že jsem po třech lekcích plavání dostala od doktorky doporučení v nich nepokračovat.

Na blanenském případu mě nejvíc zarazila jedna skutečnost. Podle telefonátu ředitele školy se přítomní pedagogové dotyčné ZŠ distancují od veškeré zodpovědnosti. A já si doposud naivně myslela, že za bezpečnost dětí ručí vždy ten, jenž za ně v nepřítomnosti rodičů přebírá odpovědnost. Asi jsem myslela špatně. Přesto by tato událost měla právě pro rodiče zůstat varováním, aby si rozmysleli, komu svého potomka svěří, zvláště má-li se s danou osobou vyskytovat na rizikových místech, ke kterým bazén bezesporu patří.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Roman Veselka - 9.1.2004 - 3:33

udaje masmedii s rezervou...
Na uvod chci rict ze nejsem laik, vystudoval jsem UK FTVS. 1. Neni teoreticky mozne, aby nekdo prezil 20 minut bez kysliku pod vodou navic dusevne nepoznamenan, tohle je udaj velice zavadejici. Nejlepsi dochovane vysledky jsou u potapecu - lovcu ustric, vydrzi 8 minut bez dechu a jsou trenovani. Z fyziologickeho hlediska dochazi k odumirani bunek po par minutach bez kysliku. 20 minut je nemozne. 2. Jak se to muze stat, ze si niceho ucitele nevsimli? (nechci znevazovat ten incident, ale nezda se i to)Pokusim se Vam to vysvetlit. Bazen je dnes drahy i pro skolu, takze se spoji nekolik trid a jdou na plavani. Vetsinou 2 tridy coz je asi 50 deti. Koupou se po skupinach, 10 z jedne a 10 z druhe tridy. Zkuste sledovat 20 deti na prostoru 10x 10m ( do hloubky nesmeji), musite kazdou vterinou mit prehled o tom, jestli je nad vodou 20 hlav, a pokud jste nahodou na zastupu a ty deti neznate, nejste schopen poznat ze nekdo chybi a 40 hlav ve vode nespocita ani 5 ucitelu, a vsichni to vedi... Za ty penizze co davaji ucitelum, muze byt ministerstvo skolstvi rado, ze se jim neztraci deti pri ceste na obed... Bazen neni rizikovym mistem, stejne rizikovym je i detske hriste, rizikove je ze maji 2 ucitele hlidat 30-40 deti, a to je k zamysleni...

Od: Martina koudelková - 9.1.2004 - 12:24

Pracovníci bazénu přebírají zodpovědnost za učitel
e. Skutečnost je taková, že učitelé nebo spíš učitelky nemají zodpovědnost za děti během plaveckého výcviku. Je to logické, neboť učitelé dovedou děti na výcvik a pak je odvedou zpátky. Stát u bazénu a hlídat děti je nesmysl. Zkuste si být v normálním oblečení vedle bazénu, kde se plave, skáče...to prostě nejde. Za kurzy se tvrdě platí a za ty peníze musí odborníci odvést svou práci. Učitel předá děti v šatnách a pak už za ně ručí. Tam zřejmě učitelé zjistili, že jim dítě chybí.

Od: Martina Koudelková - 9.1.2004 - 12:27

dodatek
navíc i kdyby učitel hlídal, což je samozřejmě nesmysl, nemá odborný výcvik a dítě by ani nevytáhl a nezachránil!!!!!!!!!!

Od: Martina - 9.1.2004 - 13:35

Já už jen čekám, kdy něco řekne, že si za to ten chlapec mohl sám. Každý z nás je povinen poskytnout jakémukoliv dítěti pomoc a chránit je. Je to přeci budoucnost našeho národa. A dohadovat se, kdo měl a neměl vinu. Řekla bych, že všichni dospělí a přítomní stejnou.

Od: Omezenec - 10.1.2004 - 18:15

"Každý z nás je povinen poskytnout jakémukoliv dítěti pomoc a chránit je. Je to přeci budoucnost našeho národa." ...kdy už proboha přestaneš být tak falešně patetická???

Od: Martina - 11.1.2004 - 23:13

Takže podle ČTK chlapec zemřel...

Od: Martina Koudelková - 12.1.2004 - 19:37

Poskytnout pomoc za každou cenu?
Nemáš pravdu, Martino. Jsi-li neplavec nebo nemáš speciální výcvik, či si prostě netroufáš, protože by tě topící se utopil, nemůže po tobě nikdo chtít, abys riskovala svůj život. Fráze, že děti jsou budoucnost národa není v tomto případě na místě. Představ si, že bys měla vlastní děti, utopila by ses a z nich by byli siroty. A tomi dotyčnému bys nepomohla.

Od: Martina Bittnerová - 12.1.2004 - 21:23

Netvrdím, že mám pravdu, pouze jsem vyjádřila svůj názor.

Od: Marketa - 12.1.2004 - 21:39

Roman Veselka : vždyť nikdo netvrdí, že chlapec nebyl duševně poznamenán. A možné to je (těch 20 minut). Podle médií ho za 20 minut rozdýchali, samozřejmě, že pod tou vodou nedýchal. V každém případě je to tragédie, která by se neměla nikdy opakovat. Abychom se nemuseli bát, pustit děti do školy nebo na kroužky.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0237 s