Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníVýtvor jménem Entropa konečně vidí i Češi

22.06.2009   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mluví se o ní ve světě, ten ji vnímá jako české dílo, ale většina Čechů ji zatím nespatřila. Po Bruselu našla Entropa své místo i unás. Doputovala do centra umění DOX v pražských Holešovicích. A mystifikace, která toto dílo provází jeho prozatímním životem, opět nechyběla. Dokonce se o ni postaral bývalý prezident Václav Havel, který Entropu uvedl na tuzemské půdě.

K modernímu, postmodernímu a post modernímu umění patří mystifikace. Teď odhalím další mystifikaci. Entropu neudělal David Černý, ale já ve snaze poškodit vládu. Já a Jiří Paroubek,“ řekl Havel v narážce na politický podtext této plastiky.


Václav Havel zahajuje výstavu.


Výtvarník Černý ji totiž předčasně odmontoval z budovy Rady Evropské unie v Bruselu na prostest proti svržení české vlády premiéra Topolánka. Dílo však vzbudilo pozornost již před tím. Jak informovoval britský The Guardianplastika je z marketingového hlediska neskutečně úspěšná, protože málokterému uměleckému dílu se podaří dostat do hlavních zpráv po celé Evropě“. Jak se tam dostala?

Nejprve se Entropa vydávala za práci 27 evropských umělců. Před zahájením provozu se česká vláda dozvěděla, že dílo vytvořil sám Černý se svými spolupracovníky (zejména s Krištofem Kinterou a Tomášem Pospiszylem), což zejména Alexandra Vondru uvedlo do rozpaků, když měl plastiku polséze uvést. Černý se posléze omluvil a dodal: „Věděli jsme, že k odhalení pravdy dojde. Ještě předtím jsme chtěli vědět, zda se Evropa dokáže sama sobě zasmát. Na počátku ale byla otázka, co vlastně o Evropě víme.“ A tím se dostaváme k motivu díla.


Další mystifikace - autor zleva: David Černý, David Černý a David Černý.


Entropa provokujícím způsobem zobrazuje stereotypy spojované s jednotlivými zeměmi Evropské unie. Plastika „paroduje společensky angažované umění, které balancuje na hraně mezi rádoby kontroverzními útoky na národní charakter a nezávadnou výzdobou oficiálních prostor,“ nechal se slyšet autor. I když Entropa neměla nikoho urážet, tak Bulharsku jeho podoba země tureckých záchodů nepřirostla k srdci a v Bruselu se tato část plastiky zakryla. Ovšem v pražském DOXu bliká zase v plné parádě. A s ním i ostatní země: legoland Dánsko, fotbalová Itálie, bonboniéra Belgie, Klausovy výroky na displeji CZ, stávkující Francii, irské hrající dudy, čmoudící rakouské elektrárny a další evropské stereotypy.

Entropa visí ve dvoře centra DOX (Poupětova 1a, 170 00 Praha 7; www.doxprague.org )od 12. června do 4. ledna 2010 (pokud tam tedy nepřimrzne a nebude se muset odinstalovat až zase na jaře, jak poznamenal David Černý).

Otevírací doba je v So – Po: 10 – 18, St - Pá: 11 – 19 a v úterý je zavřeno. Cena vstupenek je 180 korun, přičemž můžete shlédnout ostatní akce právě probíhající v DOXu. A i když je Entropa nyní nejviditelnější, tak projekty Douglas Gordon: Krev, pot, slzy, Čtrnáct S nebo DOXNANO rozhodně také stojí za to.

Foto: Aneta &Simonková

Entropa se do galerie nevešla, tak visí přes čtyřpatrovou stěnu venku.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0247 s