Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníČerný spoutal Saddáma a naložil do formaldehydu

23.06.2009   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Téměř po deseti letech má David Černý opět svoji výstavu. Ano, ten David Černý, co přebarvil tank na růžovo, zavěsil na Žižkovskou věž miminka nebo nejnověji někoho pobouřil Entropou. Nyní můžeme zhlédnout Saddáma ve spodkách plovoucího ve formaldehydu nebo obří skládanky lidského těla v poměru jedna ku jedné. To a mnohem více ve Dvorak Sec Contemporary v Praze.

Pokud procházíte dlouhou Dlouhou ulící v Praze 1, mezi prosklenými výlohami vás možná i šokuje tvář již zmíněného Saddáma Husajna, jak si plave v lázni. Bývalý irácký vůdce zde představuje parafrázi na dílo Shark od Damiena Hirsta z roku 1991. Věrnost Saddámovy podoby ale nahání hrůzu možná stejně, jako kdyby tam plaval onen Shark od Hirsta.Vedle Saddáma o vaši pozornost z ulice zabojují i obří pistole. Ty kdysi tvořily součást expozice na „Celebration Prague“ v New Yorku ve World Trade Center. Funkční kohoutky zbraní vydávaly hlasité zvuky jako spláchnutí záchodu, kvílení brzd či bouchnutí dveří. Těchto zvuků jsou ale návštěvníci a hlavně personál galerie ušetřeni.

Při prohlídce také narazíte na něco, co připomíná Entropu. Jedná se o skládačky, tzv. Kity, ze kterých se vyloupnou jednotlivé kusy těla a vy si můžete složit např. Rock Star či Artist. Samozřejmě míněno s nadsázkou, protože Kity vytvořil Černý v poměru 1:1, takže žádné hračky nečekejete.

Ze scénického prstředí se vám pak představí bronzové instalace s názvy Rolling Stones u Václava Havla, Terezín (Brundibár, poslední představení) a Amadeus.
A pokud se současného umění nenabažíte, tak na vás v galerii ještě čeká další, neméně pozoruhodná expozice jiných umělců.
Výstava Davida Černého trvá do 29. září, ostatní umělci ve Dvorak Sec Contemporary (Dlouhá 5, Praha 1) končí už 30. června.

Kdo je David Černý?

Studoval design a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, získával zkušenosti i ve &Svýcarsku a New Yorku a je laureátem ceny Jindřicha Chalupeckého.
Ve své tvorbě využívá David Černý groteskní nadsázky i mystifikace častěji, neboť je právem považuje za autentické prostředky (nejen) současného umění. Vzpomeňme třeba na vzrušení, které vyvolal Růžovým tankem - přemalováním vojenského tanku – památníku sovětské armádě v Praze na Smíchově, na růžovo (1991). Politicky motivovaná akce měla velký mediální dosah a mecenáška umění Meda Mládková tehdy dokonce na Karlově mostě prodávala malé tanky, aby pomohla Černému splatit pokutu. Kontroverzně rovněž zapůsobil i Sv. Václav (1999) na Můstku (nyní v pasáži Lucerna) obrácený hlavou dolů a někoho mohly nadzvednout ze židle i zadky u smíchovské galerie Futura, kde příhodně vlezením do řiti spatříte vzájemné pochlebování si pánů profesorů Klause a Knížáka. Ne vždy se musí jednat o díla vyloženě provokativní. Například Miminka šplhající po Žižkovském televizním vysílači (2001) si dnes vybaví skoro každý. A v zahraničí si pak můžete prohlédnout opravdové skvosty, mezi něž patří i Metalmorphosis v Severní Karolíně. Pokud nemáte cestu zrovna do těchto míst, tak alespoň zapátrejte na internetu po videozáběrech či nonstop přenosu této horizontálně dělené pohybující se hlavy. 

Jestli vás zajímá dílo Davida Černého, tak u příležitosti výstavy Entropy v pražském DOXu vychází i katalog Černého realizací a návrhů s názvem Promrdané roky III, který otextoval spoluautor Entropy Tomáš Pospiszyl. V něm například naleznete, jak by podle Černého návrhu vypadal nadzemní tubus metra mezi stanicemi Hůrka a Lužiny, který dostal název zácpa, jak vznikl konflikt mezi Černým a Knížákem či jaký pomník by výtvarník navrhl Janu Bouchalovi (propagátor jízdy na kole ve městech), kterého v roce 2006 na nábřeží Kapitána Jaroše srazilo a smrtelně zranilo auto. Katalog vychází v edici Respekt 29. června, takže jej seženete v trafikách nebo si ho můžete zakoupit přímo v kulturním centru DOX v Praze 7.Foto: Dvorak Sec Contemporary (www.dvoraksec.com)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.038 s