Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníO muži, jenž zpackal svůj život (a nejen ten)

14.07.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha, která umí vytrhnout z letargie. Nechá čtenáře zamyslet se nad termínem „normální“. Je pro normálnost důležitější vnitřní pocit jedince či vnější pohled okolí na něj? Arnon Grunberg napsal román Tirza, velice čtivé dílo a odstranil mnohá tabu z pohledů lidstva na jednání jednotlivých lidí. On je ani neodstraňuje. On si je nepřipouští.

Autor exponoval příběh na rozpadajícím se manželství hlavního hrdiny Jörgena Hofmeestera, ale hlavně na pozadí maturitního večírku své mladší dcery. Knihu po ní i pojmenoval.Tirza. Časově ji rozházel do budoucnosti i minulosti. Ne všechno důležité se stalo v den tak podstatného večírku, jako je ten dospívající dcery. A jsme u toho. Hofmeesterovi se zcela zřítila stupnice hodnot a co je a není podstatné mu silně uniká. On si ji totiž neuvědomuje. Je podprůměrným redaktorem, vlastně už není, v ne příliš silném nakladatelství, ale daleko podprůměrnější muž. Žena, která už to nemohla snášet, mu utekla před třemi roky. Vzhledem k tomu, že mu nechala na krku dvě holky, Tirzu a starší Ibi, nedělejme si o ní příliš velké iluze. Mozek, pokud nějaký měla, se jí přestěhoval z hlavy mezi nohy a na rodinu si celou dobu ani nevzpomněla. Ibi prokoukla záhy otcovu nulovou platformu ambic a osamostatnila se, nakonec proč ne, dospělá ženská. S mladší Tirzou vytvořil Jörgen zdánlivě harmonickou dvojici. Večírek odhaluje jednu trhlinu za druhou. Do jeho příprav zcela neplánovitě vstupuje dokonce Jörgenova žena. Návrat po tříletém tripu si neplánovala. Vynutila si ho skutečnost. Jako člověk ztroskotala. A přes očividnou nenávist mladší dcery dostává od hlavního ztroskotance nabídku k přenocování. Briskně ji využívá. Jde dál. Nabídne mu tělo. &Spatně. Příliš pozdě si uvědomí, proč odešla z domu. Na večírku se orientuje na kamarády, jež si Tirza do bytu pozvala. Trapné. Ordinérnost je zdánlivě to, co manžele ještě drží pohromadě. Jörgen si to rozdá v kolně s Tirzinou spolužačkou. Tirza sama začíná pohrdat i jím a mizí se svým přítelem v Africe. „Bude to dobré, tati, ale teď mě nech.“ Je odstávka spasitelná? Dostaví se katarze u zúčastněných? Jörgen to řeší po svém. Mizí v Namibii. Tam na ulici potkává malou holčičku. Devítiletá Kaisa roztočí knižní epilog. A jak se k tomu postaví Jörgen? Tahle kniha si zasluhuje neprozrazovat konec.

Arnon Grunberg ve svém projevu nemá klapku. Nejoceňovanější, nejvtipnější, nejčtenější holandský spisovatel. Narozený v roce 1971, žijící v New Yorku. Pokud má být mluvčím mladé spisovatelské ekipy, té stávající doporučuji pomalu balit kufry. Ta česká je ani neměla vůbec vybalovat. Srovnávat prózu nejčtenějšího českého současného prozaika s popisovaným stylem je jako vedle sebe postavit jednoplošníka a nadzvukovový Boeing.  

                                              
                                                                       Arnon Grunberg
Arnon Grunberg: Tirza
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2009
obálka
www.argo.cz; Zdroj fotografie www.nextbook .orgKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s