Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDalajláma v průsečíku vědy a víry

17.07.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Osvícenost. Všudypřítomná prozřetelnost, jež čiší z víry „nevíry“, kam jsem si buddhismus zasadil už dávno. Jeho svatost Dalajláma napsal knihu Vesmír v jediném atomu. Sama je svědectvím o učení, jež prochází tou vírou od základu. Nezakazovat nic, co svět dělá světem.

Sbližování vědy a spiritualismu. A nikdo jiný se o to nezasadil víc než sám Dalajláma.

Text nás zavádí až do časů, kdy malý, zvídavý kluk s mimořádným osudem z oken věhlasného chrámu Potala svým dalekohledem prohledává život ve městě pod svým sídlem a tiše závidí svým vrstevníkům štěstí normálního dětství. Dalekohled se stal asi první technickou pomůckou v rukách věhlasného představitele buddhistické víry a zdaleka ne poslední. Dle svých vlastních slov se třeba stal vyhledávaným opravářem náramkových hodinek pro své okolí. A v tom momentě vyplouvá na povrch i jeho slabost pro mechaniku a mechanická pravidla a zákony. Jakmile zrovna ty hodinky přecházejí na drobnou elektrifikaci a automatizaci, přestává ho zajímat jejich systém a vrhá se na jiné problémy a problémky.

                              
                                                                         Chrám Potala

Jednou z klíčových příčin politické tragédie svého Tibetu vidí jednoznačně v neschopnosti otevřít zemi modernizaci. Ano, násilím vytvořený skansen, v nevědomosti držení obyvatelé. Základní nástroje v rukou každého diktátora. Po svém odchodu do indického exilu, jako snad svůj první krok, uvádí v život fungující tibetské školství na severu Indie. Základ modernizace spočívá v zavedení moderního školství, říká Dalajláma v té době. A základ vzdělání vidí v poznatcích vědy a techniky. Příchod víry očekává jaksi samosebou, domácí rétorikou počínaje a tradicemi pokračujíc. Když si uvědomíme, že první tibetská uprchlická vlna do Indie čítala nějakých 80.000 duší, nebyla to zanedbatelná aktivita a postup tibetských učenců do centra světového vědění je takto lehce zdůvodnitelný.

Na knize je patrné, že meditaci zvládá Dalajláma od svých dětských let a ta se stává žádoucím prizmatem vidění v přístupu k vědě a technice současného světa.  Konfrontace s vírou mu umožňuje nalepit nálepku k poznanému a meditací nad problémem se dostává k rozhodné kategorizaci „žádoucí“ a „nežádoucí“. Starost o život na Zemi se tomu dá říkat a pak je mi líto, že mezi ostatní generalitou zůstává osamocen.

Kéž každý z nás, coby příslušník jedné lidské rodiny, vyhoví mravnímu závazku, aby spolupráci vědy a víry umožnil. To si z celého srdce přeji, končí Dalajláma svou knihu. Nezbývá nic jiného, než se k tomu přání přidat. V rámci udržitelného života, přece.


Jeho svatost Dalajláma: Vesmír v jediném atomu
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2009
obálka
www.metafora.cz; fotografie www.wellesley.edu
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s