Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKrvavý poledník

04.08.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Román nejčernější z černých. Příběh z texasko-mexického pomezí. Cormac McCarthy nepíše knihy pro útlocitná neviňátka, ale v této konkrétní nebere ohledy na nikoho. Když se podíváte na mapu světa a časovou linku děje, každému dojde, že procházku růžovou zahradou čekat nemůže. Ale že bude svazek Krvavý poledník až takhle naturalistický?

Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě vyšel v originále v roce 1985 jako pátý autorův knižní počin. Tvrdě odmítající syžet klasického románu, abstrahující výstavbu zápletky v dramatické formě (je přítomna od první papitoly), o nějaké katarzi nemluvě. Krev teče nesmlouvavě téměř na každé stránce a zčerná dřív, než přijde nový den. Aby trčel v hlavě jako ten předchozí a podobal se mu jako vejce vejci.

Děj z let 1849-1850 na americko-texaském pomezí. Hrdinou je sotva ochmýřený osmnáctiletý kluk ( jistěže stárnoucí s dějem), naverbovaný v zuboženém stavu do Glantonovy tlupy nájemných zabijáků. Ne, že by se někdy choval jako neviňátko, ale jestli se předtím potácel ve stavu vytrácejícího se svědomí, ve společnosti jemu podobných jej ztrácí definitivně. Autor se nevyžívá v podávání násilí in natura. Ale co to tedy je? Realistické vyprávění o stavu tamní společnosti a vývoji inkriminované doby.

Je v příběhu vystupující a jednající soudce Holden prototypem hajzla, nad kterým se má čtenáři zvednout žaludek? A je to autorův záměr z kategorie stěžejních? V každém případě hon nájemních zabijáků na domorodé indiány v jeho režii a hlavně v McCarthyho podání se o to postará. Na to si i vsadím.Záměrná absence autorovy lítosti a všudepřítomná brutalita provází čtenáře celou knihou. Román, kde ztrápeně po obloze plují i ty červánky z titulku knihy. Kde smrdí každý přístřešek, o jeho obyvatelích nemluvě. Kde život má cenu pár šupů, vyplácený za donešený skalp domorodce. Kde se zločin oslavuje a glorifikuje a předkládá se zhýralcům jako jediný možný krok k přežití. Když ne on, tak já! Platí to pořád? Mezi chlapy té doby, co nosili na krku šňůru uřezaných, usušených lidských uší určitě. Nemohu ovšem říct, že tlusté zlaté řetězy na dnešních krcích mou důvěru vzbuzují. Ale to sem nepatří, v polovině IXX. století měli jiné starosti. A nemalé!

Nakladatelství Agro knihu zařadilo do edice AAA a tam na čtenářsky neatraktivní tituly nenarazíte. Stálá grafická úprava, spolehlivá kvalita textů. Přesvědčil jsem se o tom znovu. Na jeden zátah se to podle mě ale zvládnout nedá. I dvoudenní pauzy jsem si dopřával na rozdejchání. A ačkoliv kleji nad druhou polovinou XX.století kde mohu, děkuji osudu za přidělený časový prostor k životu, o skvělém místu k němu už nepolemizuji vůbec.

                                     
                                                                  autor Cormac McCarthy

Cormac McCarthy: Krvavý poledník
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2009
Obálka
www.argo.cz
Zdroj fotografie www.nndb.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0301 s