Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVe spárech horroru: Ty za to můžeš!

10.08.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Renezanční umělci se nerodí každý den. Jednoho znám. Je jím Martin Němec. Zřetelně se zapisuje do povědomí příznivců svou účastí na projektech, jež jsou příznivě hodnoceny i kritikou. Nyní přichází s hororovou novelou T.M.A., vyústěním stejnojmenného filmu. Jejich osvědčený tvůrce Juraj Herz se už vyjádřil, že jej dělal s radostí.

Autora jsme zavnímali především u hudby (skupiny Precedens, Lili Marlen i té filmové), u zvláštní atmosférou naplněné malby (v kontextu jiné tvorby posledních let naprosto mimořádné) u psaní poezie (nejen té, co vzniká pro hudbu), prózy a když jsem jej označil v rozhovoru za teď už i scénáristu, producenta, ohradil se, že je jím z nouze.V čem že spočívá ta nouze, když nápady se kniha přímo hemží? Rozhovor s komplexním tvůrcem jsme tu vloni uvedli: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7719 Netřeba měnit ani ťuk!
Pro pořádek si řekněme, že kniha vznikla na základě scénáře a filmařské vidění je znát.
„První podoba příběhu T.M.A. vznikla asi před desítkou roků. Jednoznačným impulsem k napsání scénáře byla touha dělat hudbu k opravdovému horroru. Nikdo mi takovou nabídku nedal a já si tedy musel ten film vymyslet sám.“

Musím začít Němcovým oblíbencem z mládí. Není jím nikdo jiný, než Edgar Allan Poe. I v tvorbě Martina Němce nacházíme neotřelé syrové obrazy a originální myšlenkový tok protagonistů story, situací hraničících s absurditou, ale i velmi přísnou slohovou příslušnost k žánru. Zdánlivě nevysvětlitelné a děs nahánějící tajuplné pohyby po strašidelném stavení vyúsťuje v logické vysvětlení všech záhad. Avšak výměnou za ztrátu zbytku iluzí o svých blízkých. Tu musí podstoupit hlavní hrdina příběhu rocker a malíř Marek. Ne, není to autobiografický příběh. Vymyšlené hororové sekvence bych nakonec nikomu v životě nepřál.
 
                                
                                                                         hororový dům

Neuniformní a naprosto současné chování hlavního hrdiny. Bláznivé, hodně chorobné jednání dvou žen, jež se snažily a snaží do poslední filmové, ale i knižní sekvence, ovlivňovat jeho život. Až po schyzofrenické výkřiky z titulku! Vampická podoba hlavních, ale i vedlejších ženských postav. Je vidět, že Němec přistupuje k tvůrčí práci značně erudován (ostatně jako vždy), Juraj Herz nás o sobě v minulosti přesvědčil už několikrát (připomeňme jen jeho film Spalovač mrtvol). Nezapomeňme na očisťující pochod do domu v minulosti zakletých postav a pro žánr charakteristické prozření. Nemám rád nastavovanou kaši, ale tady bych pokračoval.

Jestli se z nevytušeného děje a z mystického, ale „krásného strachu“, rádi tisknete ke své životní opoře, jste doma. Přečtěte si knihu, běžte na film, neprohloupíte.

                               
                                                 Martin Němec
                                                        
                                                                                                 Juraj Herz
Martin Němec, Juraj Herz: T.M.A.
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009
Obálka, fotografie
www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0448 s