Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMůžete ve spaní skočit z okna? Bohužel ano!

26.08.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Mami! Mamí!“ Mike Ward s manželkou otevřou oči. Je krásná májová noc letošního roku a ten hlas volající o pomoc… musí patřit jejich dceři Rachel! Vyděšeně se podívají z okna. Dívka leží dva metry od svého auta a křičí.

Evidentně musela pár kroků ujít, než upadla. Oba běží k bezmocnému tělu. Nikde nevidí ani kapku krve, spíš se zdá, že je Rachel v šoku. Oči má zavřené a nereaguje. „Holčičko, prober se,“ křísí dceru paní Wardová, zatímco manžel volá záchranku. „Musela vypadnout z okna,“ odhaduje celkem správně matka. Pravda je ale ještě o kousek vedle: Rachel nevypadla, ale skočila a není v šoku, nýbrž spí.

Takovouhle podívanou historický dům v Západním Sussexu (Anglie) ještě nezažil. Wardovi si v něm koupili ohromný byt v prvním patře v přepočtu téměř za 20 milionů korun. Okno v Rachelině pokoji je 8 metrů vysoko. To odpovídá druhému patru činžáku. Dopad na nohy by nemusel být smrtelný, ale několik zlomenin a zhmožděnin si odnesete určitě. Jaké je tedy překvapení lékařů, když apatická blondýnka vyvázne bez jakéhokoliv zranění! K překvapení všech se ukáže, že zkrátka spí! Úplně se probere až druhý den a hned peláší do školy. Musí totiž složit zkoušku z divadelní vědy. „Nemám tušení, jak jsem se dostala z postele. Jen si matně pamatuji mamky hlas,“ líčí šokovaná Rachel, který si osudného dne jde výjimečně lehnout už v devět večer. „Náměsíční běžně skáčí z oken, ale většinou se jim něco stane. U Rachel bych příčinu náměsíčnosti viděl za studijním stresem,“ dodává doktor Chris Idzikowski z edinburského centra pro výzkum spánku.


Nejvíce lidí ze spaní telefonuje, smskuje, či mluví. Noční pochody patří k poměrně častým projevům zejména u dětí, podle výzkumů má jít až o třicet procent všech potomků mladších 10 let! S věkem většinou vymizí. Pech má maximálně 7 procent dospěláků (z oněch třiceti dětských chodičů), kterým noční vycházky vydrží až do dospělosti. V kartotékách neurologů i psychiatrů najdete případy lidí, co ve spaní řídí jeřáb, padají ze střech, řídí auto, kradou a zcela výjimečně i vraždí! A pokud vás zajímá, zda náměsíční pochodují po městě s očima dokořán či s víčky sevřenými, věřte, že jde o individuální věc. Ale ani pokud mají oči zavřené, nenarážejí do futer, věcí a podobně.

Ikonka: flickr


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 26.8.2009 - 8:55

To abych začal na noc zavírat okno. To jsou věci.

Od: Michaela Wilhelmová - 26.8.2009 - 9:30

okno :-)
Ted jsem cetla o panovi, co ze psani vari a jinem, ktery maluje. Takze to okno si ve spani stejne otevres :o)))

Od: Jaromír Komorous - 26.8.2009 - 10:06

No, upsat něco ve spánku, to by nemuselo být marné. A zřejmě bych ani nemusel svítit. Že bych našel cestičku?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1623 s