Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníO neuvěřitelném štěstí s Michaelou Štroblovou

05.02.2004   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tato mladá brněnská básnířka a ilustrátorka debutovala rovnou celou sbírkou "Ze smutku a radosti", nikoliv pár verši rozsetými po literárních časopisech. O tom, jak vznikla její hezká sbírka a proč ji osobně nestála ani halíř, se dozvíte v následujícím rozhovoru...

Vaše sbírka se mi dostala do ruky úplnou náhodou. A jak jsem se pak dozvěděla od vás, úplnou náhodou také byla vydána. Můžete popsat onen zázrak vzniku vaší sbírky? Jak dlouho jste ji připravovala a kdo inicioval její vydání?
Trvalo asi rok, než jsem ji dala dohromady. Původně měla být jen klasicky tištěná na kopírce, ale jeden z šéfů firmy, ve které pracuji, se nabídl, že ji vydá jako vázanou knihu. Vyšla u tiskárny jako protislužba za služby naší firmy. Takže všichni jsou spokojeni a nejvíc já.


Vašeho chlebodárce mohu tedy směle nazvat asi jedním z mála mecenášů v Čechách ochotných investovat do literatury. Bude vás ve vašem snažení podporovat dál? Co připravujete do budoucna k vydání?
Ano, to je pravda, vydávání knih není pro firmy zrovna dobrá investice do reklamy.
Místo na výsluní, v kterém se dříve hřáli spisovatelé a básníci, zaujali v současné době fotbalisti a pop hvězdičky nevalné hodnoty a jak říká vlezlá reklama - „to se vyplatí“.
Pokud jde o to, jestli mě firma bude v další činnosti podporovat, tak doufám že ano. Chystám další sbírku básní, knížku pohádek a taky časem nové brněnské pověsti (zatím sbírám materiál).


Kde si vlastně vaši sbírku může čtenář opatřit. Musím prozradit, že je velmi hezky graficky vyvedená, navíc v tvrdých deskách, tudíž žádný laciný paperback.
Vyšla v nákladu 500ks jako neprodejná, tak že ji rozdávám, pokud by o ni někdo měl zájem, tak mu ji pošlu poštou. Myslím, že mám štěstí že vyšla právě takto. Kdyby vyšla v nakladatelství, každý by si rozmyslel, jestli si v knihkupectví koupí knihu od neznámého autora. Asi se dostala mezi víc lidí, než jsem původně očekávala.


Kdyby se na vás obrátil nějaký autor a požádal o ilustrace k vlastní sbírce veršů, přijmete takovou nabídku? Předpokládám, že budete požadovat honorář, bude tedy autor muset hodně šetřit?
Pokud by to byl začínající básník, udělala bych to zdarma. Pokud by to byl básník, který již knihy vydává a prodává pravidelně¨, honorář by byl na místě. Vlastně jsem původně chtěla dělat ilustrace, protože jsem víc malovala, než psala. Ale ve většině knih už ilustrace nejsou, je to nákladné, nebo je malují známí ilustrátoři. Tak jsem si řekla, že budu psát vlastní knihy, abych měla co ilustrovat. Dost mě to baví.


Stýkáte se s nějakými mladými autory v Brně? Chodíte třeba na literární pořady, které se tam konají na &Selepce a na Skleněné louce?
Mám pár kamarádů, kteří píší básně nebo prózu. Většina z nich ale taky nemá možnost nechat knihu vydat. Jedině snad Marián Palla, kterému již vyšlo několik knížek a velmi zdařilých.


Nemáte v sobě touhu předstoupit před diváky a něco jim zarecitovat ze své sbírky, nebo to ponecháváte povolanějším? Proběhla už nějaká veřejná akce, kde by byla představena vaše zajímavá sbírka širšímu okruhu čtenářů? Jak na ni vůbec reagovalo vaše nejbližší okolí? Předpokládám, že jste podarovala své přátele a nejbližší.
Byla bych moc ráda, kdyby někdo moje verše recitoval, já sama se asi dost stydím. Na moji knížku byli nad očekávání dobré reakce. Měla jsem z toho obavy protože jsem ostatním předhodila to, co jsem měla zatím jen sama pro sebe. První taková veřejná akce na seznámení s mou knížkou by měla být někdy v březnu v brněnské galerii „Pod skalou“, kde by měli být vystaveny ilustrace i básně z knihy. Tuto galerii provozuje moje známá ze sponzorských příspěvků a tak tam může zkusit své štěstí každý.


Uvažujeme o tom představit vaši sbírku na jednom z našich literárně-hudebních večerů v Praze. A tak by mě a jistě i čtenáře zajímalo, zda se mohou těšit na setkání s vámi, nebo raděj zůstanete ve své básnické anonymitě?
Nevadí mi se čtenářům představit, budu jen ráda, když se básně dostanou zase o kousek dál a uslyší je i jinde. Recitaci bych však možná nechala na někom, kdo má menší trému.

Přeji všem dalším poetům mnoho štěstí, ať už budou své básně rozšiřovat jakkoliv.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 5.2.2004 - 23:37

Dvě drobné připomínky. Jednak je myslím Marián Palla, jednak neuvěřitelnost tohohle způspbu vydání knížky je myslím trošku nadhodnocená. Je to jeden z několika možných způsobů, jak vydat prvotinu. Člověk samozřejmě nemusí hned mít nakladatele. Velmi pěkně vypadají třeba knížky, které vycházejí jako přílohy olomoucké Aluze. Těch způsobů tisku zadarmo nebo za velmi výhodnou cenu je prostě víc. A když někdo opravdu chce, povede se mu to.

Od: Martina - 6.2.2004 - 10:00

Jano, díky za upozornění. Jméno M. Pally opraveno. Jinak bych tu sbírku Michaele přála, je vážně pěkně vyvedená.

Od: Martina - 6.2.2004 - 10:00

Jano, díky za upozornění. Jméno M. Pally opraveno. Jinak bych tu sbírku Michaele přála, je vážně pěkně vyvedená.

Od: Jana - 6.2.2004 - 11:25

Jo, určitě, já ji Michaele taky přeju, jen jsem si neodpustila poznamenat, že to je jedna z možností a možnosti tu jsou. Možná by se tu daly ukázat i nějaké ilustrace?

Od: Jana - 6.2.2004 - 11:33

Už je vidím, jsou pěkné:)

Od: Martina Bittnerová - 22.3.2004 - 13:43

Sbírka M.Štroblové bude k dispozici zdarma na Bohnickém poetickém večeru dne 30.3.2004 od 19 hodin.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0351 s