Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 1.3.2021, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13022
Komentářů: 11216


MěřeníVyprávěj počítá s českým sentimentem

02.09.2009   Martina Bittnerová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dvacetiletého študáka hraje téměř čtyřicetiletý herec,  tranzistorák chrchlá Neckáře a jeden chlap má podepsat přihlášku do komunistické strany. Situace k zbláznění. Tvůrci dřeli, herci taky a reklama svištěla éterem. Všichni se snažili. Jenomže snaha někdy opravdu nestačí.

V pondělí 31. srpna odvysílala ČT1 první díl nového seriálu Vyprávěj, kterým se vrací do opěvovaných šedesátých let. Na příběhu běžné rodiny chce přiblížit, především dnešním mladým lidem, život v minulosti.

Při vstupu do bytu ústřední rodiny Dvořákových, typičtěji se snad ani nemohla jmenovat, zavane k většině z nás vzpomínka na mládí, dětství, prostě na historii, kterou jsme už trochu vytěsnili. Rekvizity se zdají být dokonalé, o ději už to ale jednoznačně tvrdit nelze.
Navíc šedivé pláště v kanceláři paní Dvořákové ve skutečnosti vypadaly mnohem hůře. 

Mladý vysokoškolský student Karel Dvořák (Roman Vojtek) se pokouší složit zkoušku na x tý pokus. Ve vlaku potká dívku snů Evu. Sblíží se s ní, ale o trochu později.
Mezitím jeho rodiče svádí boje v zaměstnání. Babička Běta v podání Niny Divíškové, které protivné staré ženské sluší, nadává na komunisty a když zjisti, že její syn Josef (Svatopluk Skopal) ukryl v novinách přihlášku do komunistické strany, vyhrožuje odchodem. Zrovna tato scénka opravdu pobavila a ukázala schizofrenii bývalého režimu. Nadávalo se, ale navenek musel našinec zachovat dekorum. Pokud si tedy chtěl udržet práci a děti dostat alespoň k maturitě.

Karlův objekt zájmu Eva zde svádí klasický boj poněkud zakřiknuté ale krásné dívky, jíž do dění zasvěcuje nešťastným způsobem světácká spolubydlící Radka. Eva Andrey Kerestešové, obarvená nesmyslně na blond, splňuje obraz venkovské naivky dokonale.
Zajímalo by mě, jestli nějaký scénárista dokáže stvořit příběh, v němž by se nevyskytla tak černobílá dvojice dívek.

Obsazení jednotlivých úloh celkem nepřekvapuje, kromě role studenta Karla obsazené Romanem Vojtkem, který završil třicítku dosti dávno. Režiséra to evidentně neznepokojilo. Jen já mám trochu problém uvěřit Vojtkovi mladické rozpaky. Ale budiž. Veronika Freimanová se dočkala další úlohy maminky, po boku Svatopluka Skopala jí to sluší, i když bych vedle něho uvítala poněkud jiný typ hereckého temperamentu. Každopádně samotný Skopal má opět příležitost ukázat svůj bohatý umělecký rejstřík.

Sečteno a podtrženo. Kapesník diváci vytahovat nemuseli, ani se krčit hrůzou v koutě.
Zatím se totiž jednalo o látku a ztvárnění, jež rozhodně nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Emoce vyplynuly ploše, všechno plulo samozřejmě a občas trochu mdle.
Bohužel to samé musím konstatovat i o výkonech jednotlivých protagonistů. Jiskřička naděje zůstává. V pár záběrech se objevil slovenský nestor Marián Labuda. Ve spojení s Moravákem Skopalem se možná máme ještě na co těšit. Navíc zde existuje pojistka v podobě Jiřího Štěpničky. Soudruha Krásu si určitě užije ke své a hlavně naší spokojenosti.

Nezbývá nám proto, než se nechat překvapit a modlit se za scénáristův zdravý rozum, bystré režisérovo oko a um herců. V poslední době jimi televize doslova šetří.


Zdroj fotografií: Ceskatelevize.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0596 s