Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKapky do očí? To fotbal nevyléčí!

06.10.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Fotbal jako celek je záležitost natolik velkého množství lidí, že není možné, aby nějak neodrážel poměry v zemi,“ uvažují ve své knize Český fotbal, radost jen po kapkách její autoři Zdeněk Čech a Josef Snětivý! Fotbal je hin, co si budem povídat. A společnost? Lepší to není ani náhodou. A co se dozvíme dál?

Autoři dali prostor úspěšným mimopražským trenérům. Ladislav &Skorpil a Josef Csaplár dovedli k titulu severočeský Liberec, František Komňacký Ostravu. A přidali kašpárka na niti. František Straka přiskákal jako ambiciózní nadšenec a přihodil rovněž pár názorů. Nebo je tu jako nezávislý a znalostí přetékající žolík ve hře? Rozhodně se nebude nudit nikdo, kdo má fotbal rád. Či ráda? Fanynek v ochozech přibývá, u obrazovek s klíčovými zápasy tvoří snad polovinu všech diváků, u velkoplošných projekcí jsou slyšet dokonce nejvíc. Dávno nejde jen o sport, potažmo pro muže. To jen oni si myslí, že ano a když se objeví s píšťalkou v ústech Dagmar Damková, tváří se jako by jim spadly hračky do kanálu.

Naše dvojice spisovatelů ve své knize pojímá fotbal v celé šíři a je sympatické, že tlačí k vyjádření na téma i své respondenty. Vznikly současné a vesměs tvořivé dialogy. František Komňacký: „Fotbal politiku nepotřebuje. Kdežto politika fotbal ano.“ Ale, ale, pane trenére! O fotbalové pýše se toho už napsalo hodně. Zde jde o další sebestředný výkřik.

Oni fotbaloví trenéři občas konstatují skoro nonsens a divím se autorům, že jim to hned nevrátí i s úroky. Situace si to někdy žádá. Ladislav &Skorpil vzpomíná na Hradec Králové v roce 1960. Ten tehdy slavně vyhrál ligu s třinácti hráči! S hráči nezraněnými, neúnavnými! Ale to bylo před 50 lety. Osobní kontakty obecně přitvrdily, ty na trávníku zejména. Nemít rovnocenou „lavičku“ je záležitost hodně ožehavá a sám &Skorpil si to jistě uvědomuje.

Přitažlivé na knize je (to označení si zaslouží), co vyplývá z podstaty věci. Fotbalu přece v Čechách rozumí každý a o to lépe, když jeho skryté názory řekne někdo nahlas. Najednou se k tomu hodí i kašpárek na niti, totiž František Straka. Jeho chvilkové angažmá ve funkci trenéra národního týmu hovoří za vše a  vysvětlení jasně dokresluje stav ve fotbalovém výboru. Najednou mi nevadí jeho proslulé tataráky. Vlastně bych si i jeden dal.

Zdeněk Čech a Josef Snětivý: Český fotbal, radost jen po kapkách
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2009
Obálka
www.daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0451 s