Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníDevítka zachraňuje civilizovaný svět

09.10.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Podivná krajina. Trosky domů bez života, zřícené katedrály a poničené fabriky, z jejichž komínů ještě stoupá kouř. Mrtvý svět po zjevné apokalypse. Místo lidí jen jacísi hadroví panáčci s čísly na zádech, ohrožovaní obřími nestvůrnými monstry v čele s obřím robotem, který vysává panáčkům duši. Tak vypadá první pohled na animovaný film ČÍSLO 9 (v originále a dle původního záměru distributora skrytého pod pouhou číslicí "9").

Nová variace na VÁLKU SVĚTŮ či množství jiných filmů o "konci světa" často si podobných jako vejce vejci? Jistě – divák milující vzrušení, napětí, boj a adrenalin si přijde na své. Ale film má i druhou stránku. Za akcí je závažné myšlenkové poselství, pro něž ho doporučuji i divákům, které by úvodník mohl odradit.

Těm prvním doporučím přeskočit následující odstavec, a přejít rovnou k bližším informacím o filmu. Pro ty druhé si neodpustím trochu slov o genezi tohoto mimořádného a nečekaného zážitku.

U kořenů tohoto 80 minut trvajícího filmu byl krátký snímek se stejným názvem. Jeho tvůrce SHANE ACKER dostal nápad na filmeček v době studia na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde studoval architekturu a animaci. 11-ti minutový film připravoval a realizoval 4,5 roku, přičemž přiznává vzory v díle bratří Quayů a u Jana &Svankmajera. Inspirací pro zobrazení post-apokalyptického světa byly fotografie zničených měst z II. světové války a fantazijní grafika Zdzislawa Beksiňskiego. Aby se naučil filmování, vydal se Acker do Austráliie na natáčení PÁNA PRSTENŮ: NÁVRAT KRÁLE k Peteru Jacksonovi, kde pracoval jako animátor, a prý se tam naučil dvě důležité věci: jak dát filmu význam, smysl (druhý plán) a jak charakterizovat postavy. Ackerův krátký film z roku 2004 vzbudil pozornost diváků – získal Zlatou medaili ve Studentské filmové akadamii, ceny na nejrůznějších festivalech, a později byl nominován na Oscara. Když ho viděl producent JIM LEMLEY, byl nadšen, a hned přitáhl k filmu dva zkušené a proslavené režiséry - TIMA BURTONA (známého vizionáře – viz filmy od Batmana přes Střihorukého Edwarda, Planetu opic, Mrtvou nevěstu, Karlíka a továrnu na čokoládu až po Sweeneyho Todda: Ďábelského holiče z Fleet Street) a “šíleného Kazacha” TIMURA BEKMAMBETOVA (Noční a Denní hlídka). Oba přinutili Ackera natočit podle stejného námětu i celovečerní film a oba se stali spoluproducenty. Tim Burton ho ovlivnil co se týká výtvarné stránky, zatímco Bekambetov ho učil rozvíjení akce a napětí.

Vraťme se nyní k filmu ČÍSLO 9 . Do světa zhroucené civilizace se za podivných okolností (v závěru vysvětlených), rodí Devítka, která dostala do vínku situaci změnit. Boj dobra proti zlu může začít. Titulní hrdina (byť není z masa a kostí) se nestačí ve světě rozkoukat a potkává Pětku (John C. Reilly), starostlivého inženýra, kterého však vzápětí zničí obří monstrum s hlavou kočky. Pak Devítka nalezne skupinku podobných panáčků skrývajících se pod vedením Jednotky (Christopher Plummer). Do boje za záchranu Pětky se zapojí postarší vynálezce Dvojka (Martin Landau), šílený vědec &Sestka (Crispin Glover), odvážná bojovnice Sedmička (Jennifer Connelly) a dvojčata Trojka a Čtyřka (ta jsou němá a dorozumívají se beze slov). Možná jste pochopili, že podrobné vyjmenování malé skupinky bylo nutné, abychom si představili v závorkách jména herců, kteří je namluvili. A nezapomenu ani na Devítku, jíž hlas propůjčil ELIJAH WOOD alias FRODO z Pána prstenů.

Není nutné popisovat všechny peripetie děje s plechovými monstry, které vyrábí obří robot, vysávající duši ubohým figurkám. Zajímaví jsou samotní panáčci působící sympatickým dojmem, vedení i v klipových scénách bojů zručnou rukou animátorů. Překvapivě a velice jednoduchými prostředky dokáží tvůrci vyjádřit hnutí mysli a citové reakce (strach, zlobu, rozhodnost či doktrinářskou panovačnost). Silné je i vyústění celého dramatu. Vyjde najevo, že obří Stroj je dílem lidské civilizace, je produktem lidského rozumu, jemuž se vymknul z rukou i dohledu. Stroj zahubil člověka. Ale člověk – vědec dokáže v poslední chvíli před apokalypsou udělat opatření ke vzniku "čísel" včetně "9" a dát jim možnost vše vrátit zpět. Vše má naději na dobrý konec.

A tak z kina půjdete sice pozitivně naladěni, ale v mysli vám zůstane obraz zničené civilizace, kterou Acker nastínil velice zřetelně a sugestivně. Kdosi napsal, že takhle mohlo vypadat Německo, kdyby na konci II. světové války nekapitulovalo.

Takhle může dopadnout svět, pokud nezvítězí lidský rozum a pokud se lidské úsilí o pokrok dostane na scestí. Producent napsal do popisku k filmu, že jde o "jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranici “jenom” animovaného filmu." Záleží ale na divákovi, jak bude schopen myšlenkové poselství filmu přijmout. 


Režie: Shane Acker
USA 2009, 79 minut
Hrají: Elijah Wood, John C. Reilly, Jennifer Connelly, Christopher Plummer, Martin Landau, Crispin Glover, Fred Tatasciore, Tom Kane (hlasy)

Trailer na: http://www.csfd.cz/film/228252-cislo-9-9/videa/Zdroj foto: http://www.hce.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martin - 9.10.2009 - 16:56

pozn
Zdravím, úvodnímu odstavci článku se neříká úvodník, ale perex. Úvodník je úvodní slovo šéfredaktora, nebo osoby povolané v nějakém médiu. Pokud byste nebyl se svou recenzí ještě jinak spokojen, podobně jako já s ní nejsem spokojen, doporučuji tu od Kamila Fily z Aktuálně.cz, dočkáte se tam pěkné konfrontace s názory zde viděnými.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0254 s