Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníKaždý chce svého modela

08.10.2009   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máte nějaké to kilo navíc a nevíte, co s tím? Nenarodili jste se zrovna s obličejem Brada Pitta a chybí vám zájem opačného, případně stejného pohlaví? A nebo na vás jednoduše zahlodal zub času a vy chcete zpět svoji atraktivní figuru? Nezoufejte. Náhradníci váš problém hravě vyřeší.

Míváte někdy pocit, že vás uloží do postele vsedě, s rukama nasměrovanýma na počítačovou klávesnici? Inu, pokrok je pokrok a civilizace závislá na internetu a dalších virtuálních technologiích si žádá své. Pokud každý den utloukáte hlodajícího červíčka, poukazujícího na vaše prohlubující se odcizení od reality, návštěvu kina (kam vlastně taky prakticky nechodíte) si v tomto případě dobře rozmyslete.

Náhradníci, film režiséra Jonathana Mostowa, vycházejí z komiksu Roberta Vendittiho. Apokalypticky laděná vize světa, jehož obyvatelé „žijí“ skrze dokonalejší kopie sebe samých, začíná výčtem událostí, které předcházely tomuto převratnému vynálezu. Původní záměr - umožnit postiženým lidem normální život - ovšem záhy přerůstá svému stvořiteli přes hlavu. Možnosti náhradníků jsou totiž obrovské. Chcete jiný obličej? Zbavit se přebytečných kil bez cvičení? Máte strach z úrazů? Pořiďte si náhradníka! Lidstvo zmámené vizí dokonalosti tak záhy nasazuje virtuální brýle a mění pozici vsedě za ležení v zubařsky vyhlížejících křeslech. Podivná lehkost bytí, pro drtivou většinu zcela akceptovatelná, ovšem začíná vykazovat podstatné nedorazy ve chvíli, kdy se zničením jednoho z náhradníků umírá také jeho živá předloha, shodou náhod a okolností syn samotného vynálezce celé náhradnické technologie. Agent Greer (Willis) přišel v minulosti také o dítě. Denodenní pracovní rutina skrze plastem potaženého robota, končícího v náručí plastem potažené manželky ovšem Greera dále neuspokojuje. Kromě vyřešení podivného úmrtí, jehož příkladu brzy následují další, se tak Greerovým hlavním cílem stává opětovné sblížení s vlastní ženou a obnovení života, o který už oba možná nenávratně přišli.

Film Náhradníci má veškeré předpoklady pro úspěšnou filmovou sci-fi. Poutavý námět, odkaz spojený s naší každodenní realitou, dostatečný rozpočet na vyspělé počítačové triky a v neposlední řadě prověřenou hereckou hvězdu v hlavní roli. Jenže tohle všechno v případě Náhradníků zdaleka nestačí. Je to především scénář, který svými obehranými klišé a špatnou gradací děje odsuzuje film mezi průměrné až podprůměrné podívané. Většina toho, co nám režisér servíruje, chápeme tak jakoby mimochodem. Emoce, na kterých se Náhradníci snaží stavět, vyznívají do prázdna. Přestože ve finále konstatujeme, že ve filmu bylo v podstatě řečeno vše, výsledný dojem je rozpačitý a značně prachmizerný. Kromě scénáře místy zarážejí také dokonalé triky střídající se s vysloveně směšnými záběry - například když herce v rolích „živých“ náhradníků střídají z jakéhosi důvodu špatně vyrobené figuríny znázorňující jejich „robotické mrtvoly“.

Výkony herců samotných špatné nejsou, ale rozhodně nepřekvapí. Bruce Willis odehrává svoji klasickou polohu, nepříliš vzdálenou od Smrtonosných pastí, ostatní lépe či hůře sekundují v rolích „dokonalých“ náhradníků s úsměvy Kena a Barbie na rtech.
 
Výčet všeho, co Náhradníci měli a z čeho vytěžili tak zoufale málo, nás tak ve finále zklame a zamrzí. Namísto fascinující podívané typu Terminátor odcházíme z kina s otázkou „a to je jako všechno?“ Je. A je to opravdu škoda.

osobní hodnocení: 50%

Náhradníci (Surrogates)
USA, 88 min
režie: Jonathan Mostow
hrají: Bruce Willis, Radha Mitchell, Rosamund Pikeová a další.
přístupnost: do 12 let nevhodný
web: http://www.chooseyoursurrogate.com

foto: Falcon

Chcete nové vlasy?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s