Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníKdyž si chlap najde mrchu

20.10.2009   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z obálky hledí ordinérní blondýna. V ruce třímá cigaretu a její nahé tělo zakrývá kousek prostěradla. Zdálo by se, že kniha Dopisy v nevratných lahvích skrývá banální erotický román. Avšak Josef „Pepson“ Snětivý, muzikant, vydavatel a autor, vytáhl na čtenáře poněkud těžší kalibr. Alespoň pro jejich zlenivělé mozky.

Hlavní motto čtyř povídek se podle přebalu opírá o problém nedorozumění. Ovšem s tímto výkladem se nelze smířit, zvlášť poté, co publikaci zaklapnete.
Hned úvodní Odjeďte z tohoto světa! představuje typického antihrdinu. &Sedivý úředníček žije šedivý život po boku nevšední ženy. Inteligenci a červený diplom nedokáže prakticky využít. A proto nad ním vítězí kdejaký tlučhuba. Na místě, kde by každý spisovatel svého budižkničemu nechal zemřít, Snětivý jej nechá lopotit se dál. Jemně mu dávkuje jiskřičku naděje. Právě proto začne poněkud nudit. Čímž pádem celkem předvídatelný závěr přichází jako spása, ne jako rozuzlení.

V Rožmberském zastavení Snětivý opět představuje nevěrnou manželku, tady de facto novomanželku, zahýbající svému choti s nadřízeným. Ukazuje tím klasický trojúhelník, kdy slabé pohlaví sahá po zadaném alfa samci. Jinak nenabízí nic nového, či překvapivého. Svým způsobem jen otevírá téma všedního dne. Téma, jež dovádí lidi k rozvodovým soudům a páchá nenapravitelné škody v rodinách. Což zřejmě ale autor ukázat nechtěl, spíše toužil vykreslit zas další potvornou ženskou. Potvory mu evidentně leží v žaludku.

Jednadvacet let poté rovněž vypráví o ztroskotaném svazku dvou lidí. Opět zde zradila a pošlapala partnerství drahá polovička hlavní postavy. Vše probíhá v jímavé retrospektivě úspěšného muzikanta, jenž se svěří mladé novinářce s historií své lásky. Líčí ji dívce, jež ho zaujala, přestože by mohl uložit do své postele mnohem hezčí a lepší „holky“. Na rozdíl od ostatních se tato povídka odvíjí ve svižném tempu v prostředí, které vnímá muzikant mlžně a omšele. Ačkoliv sám po této omšelosti kdysi toužil. Navíc poodhaluje svízele věčných koncertních štací a zdánlivé existenční volnosti. Pro laika setkání zajímavé.

Klub nespokojených prohrává stejně jako příběh úvodní. V určité fázi totiž nutí přelistovat o pár stránek dál. Podivná skupinka osamělých mužů (mrchy navzdory slibu u oltáře už dávno od nich utekly) se schází v podivné soukromé hospodě a utápí se v nicotnosti, žalu a v předhánění se, kdo poznal děsivější prohru. Nejen na poli vztahovém. Symbolická figurka Poutníka působí z počátku dojmem jakéhosi Krysaře, jehož jméno je „nikdo“ a údělem putovat od města k městu. Osazenstvo lokálu však zná lépe, než kdokoliv jiný… Zakuklenec má ve skutečnosti mnohem náročnější roli. Ví to pouze stařec, stařec, který kromě jedné věty mlčí.

Při posuzování díla obecná šablona praví – hodnoťte a srovnejte s dalšími podobného žánru. Těžko ale tady hledat srovnání. Název sice trochu voní Svěrákem a Vratnými lahvemi, avšak jejich cesty se rozchází. Svěrák totiž obvykle představuje partnerky smířlivé a poddajné. Které se občas naštvou, ale pro své nejbližší vykřešou vždycky špetku pochopení.
Snětivý razantně odděluje mužský a ženský svět. Aniž by se jej pokoušel naučit se mezi sebou komunikovat..

To, že existují ženské převlečené do ďábelských šatů tušíme, ale identické tvory objevíme i mezi jedinci nabitými testosteronem.
U Snětivého na deset vzorňáků připadá dvacet bestií.
Inu proč ne. Někdy se tomu říká literární licence.Josef Pepson Snětivý
Dopisy v nevratných lahvích
Nakladatelství Daranus 2009


Zdroj přebalu: Daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0274 s