Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníSe psem ke kadeřníkovi?

20.10.2009   Šárka Pažítková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Skoro v každém větším městě nalezneme veterinární ordinaci, veterinární lékárnu, obchůdky s chovatelskými potřebami a zároveň několik psích salónů a kadeřnictví, které se v dnešní době staly nedílnou součástí městského koloritu. Služby těchto zkrášlovacích zařízení oceňují především majitelé dlouhosrstých a kudrnatých miláčků, jejichž srst vyžaduje pravidelnou péči ať už pocházejí ze slavného rodokmenu a míří na výstavy, nebo o psích soutěžích krásy nemají ani ponětí.

Každý řádný majitel chundelatého mazlíčka by měl jeho srst a pravidelně nejen zastřihávat, ale především vyčesávat. U dlouhosrstých plemen běžně 2x denně, nejlépe železným jednořadovým hřebenem. Ostatním pejskům postačí 1x týdně. Česáním zabráníte zacuchání srsti, pročistíte ji, kůži promasírujete a prokrvíte. Hafana tak zbavíte i případného svědění. A za další, ani kadeřnický salón z vašeho pejska neudělá zázrak přírody, pokud k němu dojdete s chlupatou koulí, která má místo srsti chuchvalce a slepence. Váš drahoušek by tak mohl snadno přijít o drahocenný kousek své chlupaté pýchy a vy byste si domů odnášeli spíše naháče než chlupáče.

Starostí o psí pokožku není nikdy dost, a tak kadeřnické salóny lákají majitele na koupele, zastřihávání drápků, čištění uší či vymačkávání žlázek. Ovšem pozor na koupání, to by mělo probíhat jen několikrát do roka a používat by se měli speciální šampóny, které neponičí přirozenou mikroflóru psí kůže. Jeden tip pro ty, jejichž pejsci začínají být cítit: vytřete pejska octovou vodou, podobně, jako když vytíráte ledničku (1 díl octa, 3 díly vody). Zbavíte tím chlupáče nevoňavých kvasinek a posílíte ochranný filtr jeho pokožky.

Psí kadeřnictví se stala nedílnou součástí života všech majitelů chundelatých, dlouhosrstých a kudrnatých radostí. Své miláčky nesvěřujeme do rukou cizích lidí jen proto, že nám čerstvě zastřižení více lahodí oku, nebo že se nám minimálně 14 dní neválejí jejich chlupy v chomáčcích takřka všude po bytě, ale hlavně proto, aby se cítili lépe. Zkuste se někdy zastavit na psí výstavě, jak hrdě tam někteří jedinci týčí hlavy vzhůru, až by jim jeden to jejich sebevědomí málem záviděl. A nebo se rozhlídněte v letních měsících kolem sebe a hned poznáte, komu je líp, zda udržovanému bafanovi, nebo chundelatému medvíděti s vyplazeným růžovým jazykem až na zem. Podobu plemen jsme si sice vymysleli my lidé, ale prospěch z téhle hříčky mají hlavně pejsci. (I když, bohužel, existují majitelé, kteří němé tváře považují spíše za módní doplněk či výherní trofej než-li za živé bytosti s duší.)

A poslední tip na závěr: Jak poznáte dobrého střihače? Stříhání pejska by mělo trvat přibližně jednu hodinu, maximálně dvě. Ze stříhání musí pes odcházet spokojený a měl by se nechat před majitelem pohladit. Pokud tomu tak není a pejsek je nervózní nebo dokonce ospalý, raději si najděte jiného střihače.


foto: www.doggroomercheshire.co.uk


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.058 s