Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníBergman Update aneb co je to manželství

26.10.2009   Šárka Pažítková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Podstatnou část představení formace Stage Code tvoří univerzální scény, které se dají aplikovat takřka na všechna manželství (Vánoce, příchody z práce, každodenní starost o večeři a pohodu v domácnosti). Díky bystrému výběru situací, jenž nás činí šťastnými, dochází k propojení aktuálních postřehů (novodobá Bible Ikea-katalog) s dávno vypozorovanou pravdou (komunikace, obejmutí, pochopení). A čím ještě vás hra vtáhne do děje? 

Divák se stává, alespoň na začátku představení, součástí příběhu, protože většinu nabízených situací dobře zná. Ztotožní se jak s manželem, který se dožaduje pozornosti v podobě pomoci, ale jen překáží, tak s ženou, která by ráda byla v roli dokonalé manželky i matky, ale dělá chyby. On ji musí uprosit, aby se nechala obejmout, ona si musí o „obyčejné, úplně normální objetí“ říct. Jediné společné, co jim zbývá, jsou děti a konzumní věci, jako je domácnost sestavená z Ikea nábytku a jídlo. Společné vzpomínky (kačer, sexy červený obleček, který žena už nemůže zapnout) je už nedokáží ani rozveselit ani spojit.

Proč chceme být lepší než naši rodiče“, zazní v představení, když děláme stejné chyby a „nikdy jsme nenavštěvovali žádný kurz: Jak se stát lepším manželem a rodičem“? Proč spolu nemluvíme, neřešíme problémy, nekomunikujeme?! Komunikace mezi partnery je hlavním tématem inscenace stejně tak jako stírání reality a fikce. Oba partneři spolu komunikují ve většině případech přes mikrofony, které ještě více navozují pocit odcizenosti i nereálnosti. Také všudypřítomné pojízdné bedny symbolizují v podobě vystavěných překážek, zdí a nalepených dvoujazyčných nápisů, nedorozumění v podobě chybějící komunikace. Všechny jejich emoce proudí skrze tanečnici na scéně, která svými pohyby vyjadřuje pocity odehrávající se uvnitř manželů. Zcizující faktor, který funguje nezávisle na ději a který odráží jakousi nadrealitu, představuje pár mladíků vařící si večeři. Působí, jakoby se dívali na televizi, v které právě běží film: Scény z manželského života (Ingmar Bergman, 1974). Podobnou roli zde zastává i dívka - zapisovatelka, která připomíná horlivou recenzentku. Diváci - herci, promítané dokumenty (zachycují Bergmana v tisku, procházku manželů a jejich společné představení), úvodní citace z periodik či paragrafů, čtení replik ze scénáře a závěrečné pozvání diváků ke stolu, narušují divadelní realitu a zároveň odkazují k potřebě a nutnosti komunikace.

Bohužel komunikace mezi herci a diváky přestává v polovině představení fungovat, a znovu navázat ono křehké spojení se povede až na konci představení. Podobně je tomu i s tempo - rytmem představení. Zpočátku se aktérům daří udržet divákovu pozornost i sympatie nápaditými dialogy, vtipnými glosami, sarkastickými poznámkami a děj plyne svěže. V druhé polovině pak ale dochází k útržkovitému vyprávění. Děj přerušují vzpomínkové výlety do minulosti, které představení příliš nesvědčí. Přibývá hluchých míst, které děj zpomalují, stejně tak jako bezvýznamné opakování a umělé natahování některých scén. I přesto však Stage Code vytvořili zajímavé a přínosné představení.

Premiéra proběhla v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu 15.10. v divadle Alfréd ve dvoře.

Performeři: Andrea Miltner, Daniela Voráčová, Philipp Schenker
Koncepce: Stage code
Produkce: Milena Fabiánová a SPREAD
Fotografie jsou převzaty z: www.alfredvedvore.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1014 s