Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníTak mi to tedy nandey, baby

29.10.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tu pecku hrají Wanastowi Vjecy. Je s Plzní spjatá víc, než si myslíte. V knize, kde holkám připadají dlouhé i ty nejkratší sukně, kde nosí svetříky tak těsné, že se pod ně stěží vejde kůže, v knize Láska za časů StB nám tohle nandavá pod nos její autor Milan Kindl. Jako hymnu ji pojali místní extraligoví hokejisté a dozpívali se s ní do finále ligy. Ztrácí se při ní zábrany.

Čtenáře se to netýká. To až hrdinů knihy. Milovník četby, hluboce skloněn nad stránkami knihy, nezasažen známou „nánovačkou“, přemýšlí, jak značně mu zapadly nohy do bahna předrevoluční společnosti, kdy a kde je bude moci omýt a s nevěřícím pohledem sleduje, jak právě autora této knihy propouští z plzeňské Právnické fakulty ze všech funkcí a neuvěřitelná kausa nabývá obrovských rozměrů. A pak si uvědomí, že Milan Kindl umí fabulovat jako málokdo a začne ho polévat horko. Normální je nelhat, viďte. Ale očekává se to rovněž od knižního autora? Notabene autora, který se literaturou faktu nezabývá?

Neuvěřitelně lehce splétá i rozplétá uzlíky v životech svých protagonistů. Hlavní figuru, středoškolského učitele Jiřího Lacka, nechá podrobit soudnímu líčení v intencích těch let, které ovšem rozpoutá on sám. Lacko dostává výpověď ze školy od svého zřizovatele na základě odsouzení těžby uhlí v kraji, sám podává žalobu na neplatnost takového padáku. Řešením žaloby je pověřen mladý schopný soudce, který navzdory dobové logice soudnictví rozhodne v její prospěch. Soudruzi z okresního národního výboru koukají jak péra z gauče. Soudce v závěru taky. Jen tak po vedlejší koleji totiž jede jeho soukromý život a je mu mdlo, když zjistí nevěru své ženy. Rozhodně čtivá knížka, postavená na širokém slovním rejstříku. Ale řešit jeden soudní spor celou knihu mi přijde dost málo. K těžko prodejným řadím i rudohnědou obálku knihy a její titul. Nebo se pletu a StB v názvu naopak zájem čtenáře přitáhne jak rozvinutá muleta vydrážděného býka.

Člověka, chtě nechtě, napadají otázky, zda je náhoda, že kniha vychází právě v době pro autora zřejmě klíčové a když to není náhoda, tak kdo stojí za „načasovaným“ narozením svazku, komu to prospěje a jak vlastně? Nezapomínejme, že autor je zkušený právník a, jak ukazují fakta, i důmyslný obchodník. Že i stejný autor, kniha přesvědčuje od první strany.

                                     
                                                                     Milan Kindl na křtu knihy


Milan Kindl: Láska za časů StB
Vydalo nakladatelství Columbus v roce 2009
obálka a fotografie www.knihy-columbus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 29.10.2009 - 21:58

Kauza VŠ
Jak znám dnešní mediální svět, tak kauza vznikla na nějakou objednávku. Nebylo o čem psát - náhradní alternativa místo voleb. Nevěřím tomu, že se aféra týká jen Plzně, naše vysoké školství je prodchnuto podivnými praktikami globálně. Nelíbí se mi, že se ukáže jen na jednoho. Není to spravedlivé. Novináři tady vždycky rozpoutají nějakou rádoby kauzu, avšak na něčí objednávku...

Od: Jaromír Komorous - 29.10.2009 - 22:34

ke kauze VŠ
A jde jít dál. V momentě, kdy si člověk začne klást otázky, proč zrovna politik odstoupivší vlády je pověřen vedením školy a kdo má vyjít křišťálově čistý z krásně zrestaurovaného paláce fakulty, ožívají, aspoň v pamětnících, praktiky očistných procesů minulosti a to mě doslova děsí. Ale o tom ta kniha není. Názor na ni v právě řečeném kontextu rozvádět nemusím. Ještě povzdech k výše uvedené poznámce: Kdyby jen školství …

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0388 s