Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníByl nebo nebyl Bill s Nebylem?

04.11.2009   Šárka Pažítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O Marianu Pallovi se uvádí, že "je výtvarník, hudebník, spisovatel atd..., říká se dokonce, že je konceptuální umělec, protože nedělá nic pořádně. Sám Palla osobně neví, co je. Kdyby to věděl, upnul by se na jednu oblast, aby přestaly řeči, a měl by pokoj".

Ovšem soudě podle odehraných koncertů, uskutečněných výstav a vydaných publikací je více než zřejmé, že se mu daří uspokojit nemalý počet příznivců. V jeho obrazech najdeme nepatřičné nedodělky, které ale v jeho podání vypadají působivě (názvy obrazů v malbě místo na řádném štítku). Nalezneme v nich vtip, zkratku, naivitu a jistý způsob komunikace se všímavým, inteligentním návštěvníkem výstavy, který má smysl pro humor (vypalování CD v mikrovlnce). Jeho obrazy jsou přesně takové jako jeho knihy.

Marian Palla píše knihy hlavně pro sebe a teprve potom pro čtenáře. A ne jen tak ledajakého čtenáře. Hledá naivní ale náročný typ, který ještě nestačil moc povyrůst z dětského světa plného neskutečna a fantazie, ale zároveň mu je svět dospělých natolik známý, že chápe Pallův drsný humor a sklon k parodii. S knihou Bill a Nebyl tedy Palla ani na chvilku nevybočil ze svého vyvoleného spisovatelského směru a nabídl svým čtenářům stylem i vyzněním podobný kousek jakým jsou jeho doposud vydané publikace (např. Kdyby byl krtek velkej jako prase (1997), Zápisky uklízečky Mauď (2000), atd.).

Kniha Bill a Nebyl není rozsahem nijak přehnaně dlouhá, jednotlivé kapitolky jsou poměrně krátké a z jejich roztodivných i docela jednoduchých názvů je čtenář dopředu informován, co ho v následujících řádcích čeká (Jak zuby zakously jazyk, Jak učili Bumbína čučet, jak Nebyl stavěl most, … apod.). Na konci každé kapitoly čtenář nalezne příběh učitelky a žáka Karla, z jehož stručného obsahu se dozví buď význam nějakého cizího slova uvedeného v hlavní kapitole nebo vysvětlení, proč se někteří dospělí chovají tak, jak se chovají, popřípadě jiné důležité a zajímavé věci (např. proč je špunt nudný, jaký má ponožka interiér, jak může být velká největší tečka,…atd.). Zkrátka, záleží na položené otázce. V neposlední řadě čtenář s napětím sleduje, co se stane s Karlovými vlasy. Knihu doprovázejí ilustrace samého Mariana Palli, které vystihují pointu příběhu každé kapitoly. Zároveň svým jednoduchým vzezřením a vtipem podporují dojem svěžesti, lehkosti, nadsázky i ironie, který čiší z každé stránky knihy. Text je sice prostý svou fyzickou podobou (velká písmena, jednoduché věty, krátké příběhy), ale nikoli už smyslem napsaného. Ani příběh není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát a mnohdy přemýšlivého čtenáře zarazí i potěší trefná poznámka, která do světa pohádek rozhodně nepatří.

A o co vlastně v knize jde? V podstatě o život jako takový. Tři kamarádi Bill, Nebyl a Bumbín spolu zažívají roztodivná dobrodružství na opuštěných ostrovech, ve městě, ve sklepě i na venkově. Zamilovávají se, starají se jeden o druhého, pomáhají si, vzájemně se poučují a kupují si pravidelně něco malého pro radost. Jejich nejdůležitější společnou činností je však popíjení vynikající kávy, u které řeší všechny možné i nemožné situace a bláznoviny, nad kterými čtenáře doposud nenapadlo ani bloumat ani se pozastavit. Občas se jim do života připlete další, pro ně nějakým způsobem důležitá osoba (učitelka Alžběta, sousedka Anička, pan Achab, pan &Stěpánek, a králík Bláhovec, jenž je brán jako vzorový příklad všech nectností a zároveň se stává zdrojem nejednoho rozesmátí), která ještě více zpestří jejich nevšední život.

Nebyl je vymyšlený třicátník, který se několikrát omylem dostal do polární expedice, aby se staral o zasněženou polární expozici. Bumbín je mluvčí Ulechtaných, který několikrát potopil lodní trajekt, když s Nebylem vypili všechnu kávu z automatu. Bill je bohatý polárník, který na chvíli zchudl a přestěhoval se k Nebylovi, pak zbohatl, ale už se od Nebyla neodstěhoval a začal u něho i ve svém hotelu mýt nádobí. Některé příběhy na sebe navazují, jiné nikoli a některé dokonce končí tak nějak neukončeně, nedopsaně, neřešitelně, jako je ostatně popsaná situace sama. To ale není podstatné, důležité je, že se nakonec přeci jen dovíme, kdo a proč si Nebyla vymyslel a proč je Karel s paní učitelkou neustále přítomný v každé kapitole a glosuje některé momenty z Nebylova života.

Pro čtenáře, který má rád inteligentní a absurdní humor Monty Pythonů, jsou příběhy z knihy Mariana Pally ideálním zákusem před usnutím.

Autor: Marian Palla: Bill a Nebyl 
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2009
Zdroj obrázků
www.dokoran.czwww.ipetrov.cz

                                           
                                                     Marian Palla


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0257 s