Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 11.7.2020, svátek má Olga 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníJe Suis Dada

04.11.2009   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vlámský design mezi snem a realitou - poetický název pro úžasný zážitek.


Je suis dada.
Vlámský design mezi snem a realitou.

Toť vskutku nanejvíce vhodný poetický název pro tak úžasný zážitek. Nahlédnout mohou všichni, co milují vtip i krásu a užitečnost najednou. Belgičtí surrealisté totiž přivítali i k nám s putovní výstavou brázdící téměř celou Evropu. Najít ji můžete v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze 1. do 29.11.2009.

Již při vstupu vás pohltí úžasná atmosféra světla a barev. Kombinace bíle oddělených „kójí“ s jemným osvětlením, ve kterých jsou pod zástěnou látky jaksi ukryta vystavená díla, pomáhají zvýšit intimitu prožitku. Mě osobně v této části zaujal monstrózní lustr ( 140x80 cm) z mušlí. Působí honosně, ale přitom vzdušně. Nebo labutí motiv na věnci a krajkoví u límce, když vedle jakoby číhá v aristokratickém postoji hůl jak pro novodobého šlechtice. O kus dále jsou jednotlivé předměty nainstalované v bílé dřevěné stěně s prosklenými vitrínami, nad kterými naléhavě bdí černí patroni celé výstavy – vrány. Tady bych se určitě zmínila o tapetě pro zamilované, jejímž motivem jsou páry v objetí poloh možných i nemožných, nebo stříbrné lžičky v designové úpravě objetí - jemné a nenásilné. Ženy zaujmou zcela určitě perlové náušnice navlečené na jehly a ukryté v překrásném balení - knize.
 
O kus dále je prostor pro větší ukázky. Za zmínku určitě stojí stůl - lampa vytvořený z jemného bílého plastu, působící dojmem lehce pohozeného ubrusu do vzduchu, či kmen stromu jako rezervoár na dešťovou vodu i s kohoutkem.

Výstava pokračuje v patře, kam se bez potíží dostane i handicapovaný přes pojízdnou plošinu ( u nás na výstavách zatím většinou nevídané ). Chvíli si můžete připadat jako v dětském ráji. Uvítají vás totiž dřevěné koloběžky, ale bez koleček. Místo nich jsou pouze nožky, a tak vzniknou malá, ale zajímavá sedátka. Určitě nesmím zapomenout na další rozměr této akce. Tím je film a hudba. Za lahodných tónů ze sluchátek usednete před televizor, kde s plným uspokojením pojídá dezert od své milované polovičky obtloustlý a léty poznamenaný stařík. Usne a divák se dozví recept, jak připravit právě takový dezert, který uspokojí. Více však neprozradím. Dámy, to musíte vidět! A vy, páni, to byste měli vidět!

                                      
Zdroj fotografií www.designmagazin.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Zoozana - 7.11.2009 - 10:11

Hmmmm
Dobrý den,
těchto několik odstavců je zvláštní snovou pozvánkou. Básní, která zve do světa mušlí, perel, dřeva a zjitřelého severu. Neodolám! :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0492 s