Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPekelná kuchyně až do hrobu

16.11.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha, která mi napochodovala do vnitřností někde okolo své sté stránky. První mrtvý v klukovském světě. Ve světě, jenž nevymyslíš, i kdybys veškeré snažení podřídil cíli stát se vrcholovým zmetkem lidské společnosti. Lorenzo Carcaterra napsal román Spáči a hned v úvodu si stýská, že vzniklá potřeba knihu napsat patří mezi zbytné. Nevěřím mu ani slovo.

Nad konstatováním si s chutí zapochybuji. Na čem by chtěl pan spisovatel rozvinout svůj nesporný talent, než nad životem od nejútlejšího mládí v yorské čtvrti, kterou zde nazývá Pekelná kuchyně a jež při čtení knihy vypadá hůř, než si pod tímto čertovským zařízením středoevropan představuje? Že kamarádství v této čtvrti musí být jasné jako střídání dne a noci? To vnímá čtenář okamžitě od prvních slov. Podmínka k přežití.

Sledujeme příběh, odvíjející se hluboko v 20.století. Proč se u toho zastavuji? Posun v pojetí pouličního života tamních gangů je nepřehlédnutelný. V knize se chlastá, milostné pletky bez všech skrupulí, ale drogy jsou tabu pro všechny zúčastněné. Drastickou změnou procházíme, i když život za vzniku téhle knihy nebyl procházkou růžovým sadem. V Yorku ne. Když si připustíme že sledujeme americká šedesátá léta, tak musí přijít otázka: A procházka? Na konci šedesátých jsme jí byli na hony vzdáleni a už nám to zůstalo!

Čtyři nerozluční kamarádi dokazují od útlého věku, že jim čtvrť bude patřit. Bez ohledu na stávající rozdělení moci v Pekelné kuchyni, bez ohledu na konkurenci. Doslova přes mrtvoly se k té moci řítí. Lze zahlédnout zbytky chlapeckého přemýšlení, nikoliv chování. To uteklo s prvním zmasakrováním od holčičího gangu, nad jehož metodami zůstává rozum stát. Parta musí překonat období společně prožité káznice, aby po skončení trestu vtrhli do ulic s daleko posunutější tzv. nejzazší metou, kterou jsou kdykoliv schopni v zájmu věci překročit. &Síření strachu, pocit vlastní neporazitelnosti, se rozlézá příběhem. 

Jedno lze vnímat pozitivně. Příslušnost k dresu se ctí bez ohledu na věkovou kategorii.

A že jejich život skončí tragedií je dané už základní synopsí románu. Jen dva ze čtyřčlenné skupiny jsou schopni si najít jakési uplatnění v normálním životě. Jedním z nich pochopitelně autor. Ale, pak ať mi nikdo nevykládá, že kniha není kalkul. Ano, mistrovsky napsaný.

Kniha Spáči se stala okamžitě po svém zveřejnění bestsellerem newyorských Timesů. Je otázkou, co toto označení znamená pro literární Evropu. Říkám, že vzrušující čtení.

Lorenzo Carcaterra: Spáči
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2009
obálka
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0375 s