Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZnáte Vyhrabávačky?

18.11.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejsou to ženské, všimněte si, raději bez přívlastku, ponořené do popelnic. Ani jejich kámošky, pohybující se kdesi po skládce. Vyhrabávačky jsou knihou, přicházející na trh v tu nejlepší dobu. Napsala ji Irena Gerová a obsahuje její deníkové zápisky, plus rozhovory s Václavem Havlem z let 1988- 1989. Bonusem je cd rozhovorů dosud nepublikovaných.

Dvacetileté výročí sametovky, národ, co si neví rady s demokracií, současný prezident, co toho občas zneužívá, bušíce se v prsa, že to on nikdy … A do toho Irena Gerová s touto knihou, která přináší ono krásné lidství, jež čišelo z první garnitury té úžasné doby jako těkavá látka do davu a ten se jím nechal rád v tu chvíli ovanout. A proč ne!

Bez fanfár a pouťové cukrové vaty, oproštěna od rádoby marketingových tahů, prostá jak její obsah. A přece důležitá. Zákulisí tehdejší doby vidím jako podstatnější, než co se k veřejnosti nakonec dostalo. Zapsané dění zbavené mediálních mýtů, syrovost, po které volá normální člověk, dělá Vyhrabávačky knihou hodnou zvláštní police ve vašem bytě. A tady si dovolím nepodstatnou věcnou … Nemohu si pomoct, za Vyhrabávačkami vidím fyzické osoby, mému připitomělému naturalu by odpovídal víc termín či titul Vyhrabávky. Ale, já je, bohužel, nenapsal. Bývalá redaktorka Svobodného slova, režisérka a scénáristka dokomentaristiky měla doma  černého koně. Vydolovaná pozůstalost vyběhla teď do terénu. Nechte ji hrabat, nechte ji řechtat, v šuplíku ležela dlouho. A nechat ji tam je škoda.

Čtyřstránkový doslov Miroslava Vaňka není tady jen běžný přílepek nakladatele. Ve shrnujících a vysvětlujících glosách komentuje v knize vzniklý kalendář událostí a pamětníkům připomíná vše po těch dvaceti letech  už lehce zaváté. Proč to, co se zdálo hodně podstatné je dnes v podstatě rušivé a někdy dokonce iritující? Já ti nevím, čéče!

Vyplavou věci netušené a ty tušené dostávají netušené rozměry. Z některých deníkových zápisků je člověku do smíchu, z dalších do pláče, u některých vám po těle přeběhne mráz. A pak si uvědomíte normálnost svých reakcí a přiznáte si, že je to tisíckrát lepší, než mít hubu sešklebenou v nějaké strnulé grimase, pro kterou raději nemáte ani pojmenování. Jenže, přišel balkon Melantrichu a Václav Havel mohl do davu na náměstí roztáhnout véčko.

Žel, autorka se vydání nedočkala. Ale materiál, jenž po sobě zanechala, může směle sloužit jako memento a doporučená četba každému, co neměl to štěstí zažívat vše live.

Irena Gerová: Vyhrabávačky
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2009
obálka www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0345 s